Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Záhadný zlatý řezÚvodník: Útlá knížečka s nápisem ve zlatě slibuje seznámení s jedním z největších současných fenoménů. Je jedno, zda jsme matematici, piloti, výtvarníci či prostě jdoucí lidé. Záhadný zlatý řez nás neustále ovlivňuje.

Článek: Autorem je Scott A. Olsen, profesor filozofie a náboženství na College of Central Florida. Ve čtenářské obci si získal věhlas svým "dekódováním" geometrických tajů Platona. Nyní má za sebou celou řadu populárně naučných titulů jak z oblasti matematiky, tak filozofie. 

"Mohu vám zde slíbit: budete-li ochotni se mnou postupovat krok za krokem touto stručnou knížkou, je téměř jisté, že na jejím konci pocítíte slastný a omračující zážitek, v němž se vám dostane alespoň letmého záblesku poznání, ale možná i hlubokého pochopení něčeho, co je nejzáhadnějším tajemstvím přírody."

Tolik ze slov samotného autora v úvodu. Veliký a lákavý příslib, nemyslíte?
A já se zlákat nechala. Ráda. Kdo by nechtěl alespoň trošku poodhalit tajemství, které nás všude kolem obklopuje? Proč mají všechny ulity spirálu tvořenou stejným poměrem, proč se tento poměr objevuje i u krystalů nerostů, ve vzorcích pohybu včel, v rozvrstvení mraků v hurikánech, na krunýři želvy?
Proč by stěží bez stejné matematiky létala letadla, stály mrakodrapy, člověk udržel střabilitu?
Mohla bych zde jmenovat další příklady a jejich výčet by byl nekonečný. Již od starověkého Egypta si lidé byli vědomi matematických zákonitostí života. Z nich tu největší pro svoji důležitost dodnes nazýváme Zlatým řezem.

Kdo ještě neví, má možnost prohlédnout. Kniha Scotta Olsena mu bude výborným průvodcem. Populárně naučná, věcnost střídají konkrétní známé příklady, nové se objevují, jednoduchý syžet vět nám nedovolí "zabloudit". Pro lepší představivost patří ke každé kapitole nákresy i fotografie a v závěru doplňující dodatky.
Pro lepší představivost malá ukázka názvů kapitol: Fibonacciho posloupnost, Fí v lidském těle, Rezonance a vědomí, Kámen mudrců,...
Vřele doporučuji.

Záhadný zlatý řez
Scott Olsen
vydalo nakladatelství Dokořán v roce 2013(foto www.dokoran.cz)


07.10.2013 - Julie Kolocová