Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Dvě knihy



Úvodník: Spojit tyto dva tituly je opravdu nadmíru těžké. V jednom se najdou převážně znalci a milovníci architektury. Ta druhá má šanci nadchnout příznivce zdravého životního stylu. Obě knižní novinky přináší pro naše čtenáře nakladatelství Grada.

Článek:
První z knih se lákavě nazývá " 15 nejlepších metod, jak pomoci sám sobě". Jako podtitul je k již tak obsáhlému nadpisu připojena ještě informace "Od zklidnění dechu po sílu vděčnosti".

15 nejlepších metod, jak pomoci sám sobě 

Susanne Marx,Grada, 2013

Bohužel tím veškerá lákavost končí. Kniha patří spíše mezi laické publikace. Alespoň co do zpracování kapitol. Autorka se snaží přiblížit metody jako kruhové dýchání, jóga, kvantové léčení, Ho´oponopono aj., přesto pouze na základní úrovni. Místy má člověk pocit, že sama se s tím o čem vypráví, setkala pouze okrajově. Některé techniky jsou popsány bohužel velmi stručně a v případě techniky Hoóponopono i chybně.

Susanne Marx přitom pracuje pro řadu center, je doktorkou filozofie, instruktorkou a trenérkou. Zároveň vede i Centrum pro feng-šuej a jiné techniky, tak kde je problém? Těžko odhadovat. Snad pouze v přístupu ke psaní, kdy se místy až násilně snaží co nejpřehledněji a nejjednodušeji čtenáři přiblíčit cvičení, které by zasloužilo více prostoru. 

Lze najít dvě možnosti, jak přistoupit k této útlé knížečce. Pokud hledáte vhodný materiál na referát nebo radu, která technika by vám byla nejpříjemnější, držíte tu správnou publikaci. Jako pokročilí v oblasti samouzdravujících postupů raději sáhněte po jiné z mnoha nabídek knižního trhu.


 


Architektura - lexikon architektonických prvků
a stavebního řemesla

Ondřej &Sefců, Grada 2013

Druhá novinka je úplně z jiného těsta. Učitelé a milovníci architektury, třest
e se!
Grada v této knížce opravdu gradovala. Římsy, vikýře, tambury, arkýře, pláty, vzpěry a další a další názvy, opisy a popisy v přehledné formě právě přicházejí na knižní trh. 
Terminologie architektury v obrazech. I tak by se dala nazvat názorná a přehledná publikace, zaměřená na historii architektury v našich zemích. Více než 1000 ilustrací a tematické slovníčky umožňují snadnou orientaci v knize a četné popisky obrázků přispívají ke snadnému osvojení pojmů.
Autor Ondřej &Sefců v chronologické posloupnosti přibližuje jednotlivé stavební slohy, a to jak v celku, tak i v detailech. Popisuje jednotlivé části staveb, ale také křesťanskou 
ikonografii a proporce staveb a lidského těla.

Knize z mého pohledu nejde nic vytknout. Velice příjemně zpracované téma architektury se vším, v čem si běžný laik-čtenář rád počte.


 


 



18.10.2013 - Veronika Švarcová