Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Srdeční záležitostÚvodník: Francouzská herečka Charlotte Valandreyová se nám ve své knize SRDEČNÍ ZÁLEŽITOST svěřuje s autobiografickým příběhem o transplantaci srdce, již podstoupila. Tuto zajímavou sondu do psychiky člověka obdarovaného životem vydalo v letošním roce nakladatelství Mladá fronta.

Článek:


Knihu lze jednoznačně doporučit nejen škarohlídům a bolestínkům, kteří by se třeba mohli nakazit Charlottiným optimismem, ale opravdu úplně všem. To protože „Srdeční záležitost“ je otevřenou výzvou pro nás všechny, výzvou k přemýšlení. Ať už o smyslu života, o věcech mezi nebem a zemí, tak i konkrétněji o našem přístupu k darování orgánů či také k HIV pozitivním.

Novinář, který mě pouze hladil a kterého jsem se jen lehce dotkal, se mě v roce 2006 ptá, jestli jsem ho nenakazila HIV... HIV pozitivní jsou stále „nedotknutelní“, strach přetrvává. Jak dlouho ještě? Čekala jsem polibek a dostala jsem facku.

Život Charlotte Valandreyové je skutečně divoká jízda na horské dráze. Jednou až nahoře u nebes, podruhé tak těsně nad zemí, až si šoupe špičky. Je to herečka, která se v sedmnácti nakazila AIDS. V podstatě těsně po rozjezdu vlastní kariéry, která ji vystřelila vzhůru, tvrdě dopadla na zem. Lékaři jí dávali půl roku života. Ale měla štěstí, podpůrné léky udržovaly její nemoc pod pokličkou. Po letech přišla další rána, dva nehojící se infarkty a jimi výrazně oslabené srdce, které se musí transplantovat. „Srdeční záležitost“ nám popisuje právě toto období Charlottina života, po transplantaci, která přinesla do života nové otázky. Čí bylo to darované srdce? Mohu se setkat s rodinou dárce? Existuje buněčná paměť, díky které ono nové srdce mění moje chutě k jídlu? Mají mé nové noční můry něco společného s dárcem? Aby si mohla Charlotta na tyto otázky odpovědět, začne po svém dárci pátrat. Bohužel však stále naráží na odpor.

Mám ještě poslední otázku, je důležitá, položím ji i ministryni. Proč se nepočítá s tím, že by bylo možné zeptat se rodiny dárce, za by chtěla znát totožnost osoby, která podstoupila transplantaci, a naopak? Pokud by s tím obě strany souhlasily...

Tento skutečný příběh je vyprávěním ženy, která ač stojí nohama pevně na zemi, hledá pro své zvláštní zážitky nejen materialistické, ale i mystické vysvětlení. Nehodnotí, neuzavírá, nabízí obě strany mince, takže záleží jen na vás, které teorii spíše uvěříte. Jestli spíš Charlottině psycholožce nebo jasnovidci Pierrovi.

Dojem, že jde o věštbu, je často pouze odrazem strachu z toho, že se něco stane.

Každopádně však v této osobní zpovědi objevíte mnoho zábavného i poučného. Pochopíte, že Charlottino srdce, to vlastní, abstraktní, je obrovské. Je to žena, která dýchá život plnými doušky, váží si skutečných hodnot a vnímá všemi smysly, včetně toho šestého. Jaká je ona, je i celá její kniha. Plná povznášejících zamyšlení a radosti ze života, vtipná i vážná, zkrátka vyvážená od první do poslední stránky.

Chtít být milován kvůli sobě samému je iluze. Člověk je vždycky milován kvůli tomu, co představuje v očích toho druhého, pro to, co ve vás ten druhý nachází.

Nejen z pojetí recenze, ale i z vybraných ukázek lze jistě poznat, že tato kniha se stala mou srdeční záležitostí.


Valandreyová Charlotte
Srdeční záležitost
Mladá fronta, 2013


Foto obálky: www.kniha.cz
Vychází i na: www.literarnistrom.cz
 

04.11.2013 - Renata Šindelářová