Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Knížka pro malé špionyÚvodník: Interaktivní publikace Knížka pro špiony, kterou v letošním roce vydalo nakladatelství Mladá fronta, je určená dětem od 7 let. Jelikož jsou děti mladšího školního věku přirozeně zvídaví, je to pro ně vhodný narozeninový či vánoční dárek, který zabaví i naučí.

Článek:


Autoři knížky, Lisa Millesová, Xanna Eve Chownová a ilustrátor Andrew Painter, spojují příjemné s užitečným. Lákavé téma předkládají dětem moderním interaktivním způsobem, přesto zastaralou knižní formou. Ale i to může být způsob, jak učit děti kladnému vztahu k literatuře, jak potlačovat čím dál silnější vliv médií a hrozící závislost na počítači.

Knížka pro špiony obsahuje mnoho hádanek, hlavolamů, úkolů a her, které všechny dohromady prokládají a tvoří pozadí napínavému příběhu šesti malých detektivů, jež pátrají po zloději. Některé z tajenek pak děti zapisují do tabulky na konci knihy, která jim tím pádem nakonec odhalí výsledek: zloděje.

Jelikož se přímo do knížky vpisuje, jedná se spíš o jakýsi pracovní sešit na jedno použití. Připodobnit se dá i k těm některým školním, protože i tady se děti ledacos učí. Formou hry, která je nutí přemýšlet, kreslit, spekulovat. A hraní je přeci ta nejdůležitější činnost sedmiletého dítěte. Je to zábava, při které se poznává svět.

Moderní obrázky vkusně doplňují jednotlivé úkoly. Dostatečně velká písmena zaručují, že se čtením si sedmiletý poradí sám. Ostatně textu je v knize poskrovnu. Kromě několik stránek příběhu je zde mnoho poloprázdných tabulek čekajících na vyplnění, osmiměrky, obrázky... Celkem 144 stran zábavy, o kterých věřím, že nezklamou.

Na této skvělé publikaci mě zkrátka mrzí jen jedna jediná věc. Že autoři nejsou Češi. Opravdu nemáme mezi českými autory žádného, který by podobnou knihu dokázal sestavit? Je to škoda, našim dětem by se jistě líbil příběh z domácího prostředí a s českými jmény.


Knížka pro špiony

Lisa Millesová, Xanna Eve Chownová, ilustrátor Andrew Painter
přeložila Leona Maříková
Mladá fronta, 2013

www.kniha.cz/mf

05.11.2013 - Renata Šindelářová