Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Špacírkou přes čenich



Úvodník: Tak trochu mi útlá knížečka připomněla všelijaké průvodce, které se svého času vydávaly v malých nákladech za pár haléřů na počátku 20. století. O čem to mluvím? Nakladatelství Paseka přišlo s milou vzpomínkou na dávné časy.

Článek:
Popravdě, ráda bych představila knihy dvě. Ikdyž druhá z nich již vychází opakovaně, je slušností, na dobré tituly nezapomínat. Ale všechno postupně. Nejdříve si tak trochu "vyrazíme" na špacír, až později u hrnku s čajem prolistujeme knihu druhou.

Michal &Sanda nám připravil pořádnou porci nostalgie. Po všech svých výletech se mu podařilo poskládat řadu článků, článečků, úryvků z knih, které dnes můžeme najít již pouze v antikvariátech. A tak se v knize &Spacírkou přes čenich setkávají tituly typu Choceň za války a po válce, Výkrm drůbeže, Album velezrádců, Požár v dolech příbramských či Pud pohlavní a prostituce, v němž nalézáme mj. návrh na regulaci nemanželských souloží, jež by se úředně evidovaly kontrolními lístky.

Viz třeba návod na vymýtání podagry ze spisku Zaříkávání nemocí: „Zaklínám vás pakostnice, do lesa hlubokýho, do dřeva stojatýho i ležatýho, tam sebou mlaťte a třískejte a tý osobě pokoj dejte!" 

Není to krása! Místy některé texty až připomínají svým archaickým jazykem poezii. Plujete textem a najednou se přistihnete, jak se usmíváte. Velice milá knížka, už jen tím, jak pohladit srdce čtenáře dokáže.


&Spacírkou přes čenich
Michal &Sanda
Paseka, 2013



Druhá kniha je rozhodně náročnější "čtivo". 
 
Kniha Kateřiny Čapkové s názvem Češi, Němci, Židé? se dočkala natolik příznivého ohlasu, že byl letošním rokem její úspěch potvrzen dalším vydáním. Recenze, které se vyjadřují k této publikaci vyzdvihují převážně nové názory, s kterými autorka přišla (což není poslední dobou zrovna nic snadného). Kniha převážně založena na archivním materiálu vystihuje Židy a jejich národní identitu v Čechách v letech 1918-1938. Pokud by slova "národní identita" byla pro vás příliš cizí, pak bychom je mohli velice hrubě nahradit něčím jako " příslušenství k národu, skupině". 
Skupin a frakcí bylo jen v uzavřené skupině "českých Židů" poměrně dost. Na naši malou kotlinu rozhodně. Pokud jste byl v tehdejších dobách Židem, mohl jste být označován také německým Židem, sionistou a v neposlední řadě Čechožidem (a to jste nemusel patřit ani k židovské obci). Dále také záleželo, zda jste jako zástupce této menšiny bydleli v hlavním městě nebo na venkově a zda ten venkov byl venkovem od hranic vzdálenější nebo dokonce pohraničí samotné.
No a aby toho nebylo málo, důraz se kladl i na to, zda vaš
e ctěná rodina pocházel ze středních vrstev či z těch chudších.
Tak bych mohla pokračovat dalšími a dalšími informacemi, protože doba plná chaosu podporovala veškeré nacionální myšlenky a to, co již bylo zařazeno, zařazovalo se ještě dále. 

Kateřina Čapková knihu postavila na své disertační práci na Karlově univerzitě a klobouk dolů. Na začínajícího historika se jedná o knihu velmi zdařilou. Přesto, pokud fandíte spíše lehčímu počtení, bude pro vás těžkým oříškem. Připravte se na to, že k přečtení budete potřebovat rozhodně více znalostí než jen základní přehled v historii.

Češi, Němci, Židé? 2.vyd.
Kateřina Čapková
Paseka,2013



 

 



23.11.2013 - Veronika Švarcová