Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Záhadné osudyÚvodník: Koho? Slavných postav českých dějin. Nakladatelství ALPRESS příjemně překvapilo novým titulem z řady Knihy záhad. Otevírají se před námi mýty, legendy a "obyčejné" historky z našich dějin.


Článek:

Autorem je Vladimír Liška a v této oblasti si "pluje" jako ryba ve vodě. Tematice záhad se začal věnovat ihned po studiu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Patři mezi vůdčí osobnosti projektu Záře. Nikoho tedy nepřekvapí, že mezi jeho oblíbené literáty patří Stanislav Lem, A. Clark a E. von Däniken. Prostě mezi tajemstvími, ale i rádoby zcela jasnými jevy rád hledá.
Moc se mi líbila jeho slova z právě uvedeného titulu: "...Ale právě pochybnosti bývají cestou k hledání objektivní historické pravdy, a proto jsem přesvědčený, že tato kniha může přinést i řadu překvapivých zjištění. Přinese-li čtenáři i hlubší poznání toho, co stojí mimo rámec nebo se pohybuje nad rámcem výsledků profesionálního historického bádání a přísně vědeckých výkladů, dosáhl jsem přesně toho, oč ve své práci usiluji."

A kdo ze slavných se dostal našemu autorovi v této knize pod drobohled?
Tak třeba Karel Havlíček Borovský, Rudolf Slánský, Emil Hácha, mistr Jan Hus, Edwad Kelly a další.
Mě osobně nejvíce zaujala hned první kapitola Zajatec Říma Marobud.
Jak souvisí život markomanského krále s českými dějinami? Překvapivě. Kdo by hádal loupeživé válečné výpravy na našem území, bude vedle jak ta jedle. Naopak. Patřil k ochráncům našich předků před výbojnými Germány. Nebo to všechno bylo úpně jinak?

Záhadné osudy slavných postav českých dějin
Vladimír Liška
vydalo nakladatelství ALPRESS v roce 2013
(foto www.alpress.cz)


11.12.2013 - Julie Kolocová