Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - VAN GOGH – TV tip – dva poslední měsíce umělcova života



Úvodník: Bouřlivý život „prokletého“ umělce Vincenta van Gogha je pro diváky stále atraktivní a pro filmaře lákavý. Po slavném a oblíbeném filmu ŽÍZEŇ PO ŽIVOTĚ, v němž malíři vdechl život Kirk Douglas, se do ztvárnění nelehkých životních osudů malíře pustil francouzský režisér Maurice Pialat.

Článek: Film s prostým názvem VAN GOGH (vyslovujete správně fan choch?) vznikl v roce 1991 za dramatických okolností – skandální spory mezi jeho producentem Danielem Toscanem a režisérem plnily stránky nejen bulváru. Náklady stále neúměrně rostly stejně jako se prodlužovala doba natáčení (nakonec to trvalo v exteriérech plných osmnáct týdnů). Výsledný téměř tříhodinový film se do našich kin nikdy nedostal a nezájem distributorů musí nahradit televize.

Diváka film přenese do atmosféry malého venkovského městečka Auver-sur-Oise nedaleko Paříže, kam 21. května 1890 přijíždí sedmatřicetiletý neuznaný umělec. Zde budeme sledovat Van Goghovy osudy až do jeho sebevraždy 27. července téhož roku.

Proč si umělec vybírá toto městečko? Jednak zde hledá azyl u lékaře Gacheta (Gérard Sety), který je známým přítelem umělců a sběratelem moderny a také proto, že městečko bylo proslavené jakýmsi zvláštním světlem (najdete ho v Goghových obrazech), pro nějž sem přijížděli i jiní malíři – jmenujme třeba Cézanna, Corota, Daumiera či Pissarra. Van Gogh má v době příjezdu za sebou hlubokou životní krizi a přijíždí přímo z psychiatrického ústavu v St. Rémy. Je zcela bez prostředků – což byl ostatně vždy – a zcela odkázán na podporu svého bratra Thea (Bernard Lecoq).

Van Gogh usilovně pracuje. Maluje místní radnici, zdejší obilná pole, krajinu a také portréty (uvádí se, že za 70 dní namaloval 70 obrazů) – mezi jinými i lékařovy dcery Marguerite (Alexandra Londonová). Mladá dívka se do něj bezhlavě zamiluje, všude ho doprovází (dokonce i do veřejných domů), což se Gachetovi vůbec nelíbí. Prudce se horšící duševní choroba však komplikuje situaci jak nepřizpůsobivému umělci tak i všem v jeho okolí. Problémy zapůsobí i příjezd jeho „mecenáše“ bratra Thea. Theova manželka  Johanna a bezvýznamná pařížská prostitutka se stávají dalšími  osudovými ženami v životě malíře, jehož zmučená duše se přenáší na plátna jeho obrazů. Vincentův život však směřuje k neodvratnému konci… Po umělci, který za celý svůj život prodal jediný obraz, zůstává bohaté dílo, které se dnes prodává za závratné sumy. A stálá vzpomínka…

Režisér Maurice Pialat (1925-2003), patřil mezi osamělé běžce francouzského filmu. Z jeho díla, završeného symbolickým zobrazením boje mezi Bohem a satanem ve  snímku  POD SLUNCEM SATANOVÝM, se bohužel do našich kin nedostal ani jediný. Jeho ztvárnění konce života malíře Van Gogha bylo přijato v podstatě rozpačitě. Režiséru bylo vyčítáno, že nevolil prosluněné impresionisticko-fauvistické barvy, ale vše natočil v ponuré šedi. On to zdůvodnil tím, že se  pokoušel o zobrazení strádané a osudem i životem tvrdě zkoušené duše umělce. Přitom ve filmu není malíř skleslý a sklíčený, ale plný života a tvůrčích sil. Svoji katarzi prožívá jako akt vitality, sexuální energie a tvůrčí síly. Poznal, že společnost jím opovrhuje, nedočkal se uměleckého uznání, jeho pokus založit manželství se ženou z ulice a jejím synem  neměl šťastný konec. Až láska Marguerity ho povznesla ke krátkodobému štěstí a v tomto pocitu raději umírá než by se dožil jeho konce a dalšího zklamání.
Jacques Dutronc získal za své ztvárnění postavy Vincenta van Gogha francouzskou obdobu Oscarů Cézara a sám snímek byl na tuto cenu nominován celkem v 11 kategoriích. Film byl uveden v soutěži MFF v Cannes a posléze představen v roce 2003 i na MFF v Karlových Varech společně s dalšími dvěma Pialatovými filmy POD SLUNCEM SATANOVÝM a existenciální studií dospívající dívky NA&SIM LÁSKÁM.
Foto: thesocietyforfilm.com, dvdbeaver.com
****************************************
VAN GOGH
Francie 1991, režie Maurice Pialat,
uvede ČT ART ve čtvrtek 23. ledna od 20,25 hodin
 



17.01.2014 - Stanislav Polauf