Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - 50 odstínů vášně: Ilustrovaný návod k objevení vlastní sexualityÚvodník: Nesmělým párům. Něco takového by mělo být napsáno u této publikace jako věnování. Ostříleným konzumentům erotické literatury bude tohle dílko, které vám rozhodně nevyrazí dech, ale mile překvapí novým nápadem, zřejmě připadat jako nudný komiks s lehce erotickými motivy.

Článek: Proč komiks? 50 odstínů vášně je sestaveno tak, že levou stranu vždy zaujímá poměrně vkusně provedená ilustrace a na pravé je teprve krátký text, který se vlastně ani nesnaží vyvolat příliš vášní, jen trochu zjitřit představivost. Ten je psán formou deníku, kam si sexuálně ne právě zkušená žena zapisuje svá erotická přání a llíčí jejich následnou realizaci se svým partnerem, který ji ve všem vede a zasvěcuje. Zážitky přitom mají vzestupnou tendenci, takže se vsaďte, že vás rozhodně bude zajímat, co se má dít další noc.

Každá noc a tedy každá kapitola má přitom jen dvě strany, takže jde o velmi snadno stravitenou záležitost. Upoutání pozornosti čtenáře tedy hodnotím dobře, ale to je dáno právě formou zpracování, kvalita textu už poněkud zaostává. Dobře, značně zaostává. Troufám si ale soudit, že ambice vytvorřit mistrovský text se schopností navodit atmosféru a rozbušit srdce ani autorka v tomto případě neměla.  

Stručně by se dalo říct, že 50 odstínů vášně je v podstatě takovým bohatě ilustrovaným návodem, co dělat v posteli, když nevíte, nebo se nudíte. Nesmělým nebo nezkušeným párům nabízí příjemnou možnost zbavit se studu, protože kniha je přece vede. Jen pro příklad, názvy kapitol jako Naplácej mi, Zadní vrátka nebo Pomalý striptýz jsou značně vypovídající a zbavují čtenáře, a tím myslíte dva čtenáře, stresu z toho, aby něco podobného vyslovili sami. Dokážu si představit, že tato útlá publikace pomůže některým párům změnit sex ve hru a zábavu.  Nakonec, mohlo by být zajímavé skutečně postupně, systematicky a podle návodu dobývat každou z met, kterou autorka popisuje. Za prohlédnutí knížka rozhodně stojí, ale kulturní zážitek opravdu nečekejte.    
 

50 odstínů vášně
Autorka: Laura Eliasová
Počet stran: 112
Vydalo nakladatelství Fragment
Doporučená cena 149 korun, e-shop Fragmentu 127 korun

06.02.2014 - Jitka Krulcová