Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - „O“ - Scénografické video eseje



Úvodník: Pražské Quadriennale, největší světová akce v oboru scénografie a divadelního prostoru, pořádá od 18. března do 13. dubna 2014 v pražském paláci Colloredo-Mansfeld samostatnou výstavu nazvanou: „O“ - Scénografické video eseje. Originální pojetí výstavy, která představí zcela nová díla vytvořená pouze pro tento účel, zavede návštěvníka přímo do tvůrčí dílny divadelní scénografie.

Článek: Scénografická video výstava „O“ představí práce čtyř českých scénografů mladší generace, kteří zároveň figurují mezi předními českými profesionály tohoto oboru. Svá díla uvedou Kamila Polívková, Lucia &Skandíková, Marek Cpin a Antonín &Silar. Výstava ovšem neprezentuje divadelní výpravu, jak ji známe z divadelních představení, ale pozve návštěvníka přímo do tvůrčího procesu scénografie, povede jej očima scénografa, který sleduje svého kolegu. Jde o „převyprávění“, o reinterpretaci scénografie a scénografické práce vůbec prostřednictvím jiného výtvarného média - videoartu. Jedná se o pokus vytvořit nové umělecké dílo na základě díla již existujícího, tedy výpravy pro divadelní představení.
 
„Na Pražském Quadriennale vždy bojujeme s omezenými možnostmi, jak ukázat scénografii. Dosud jsme volili především formu dokumentace z představení a dalších událostí týkajících se scénografie. Nyní zveme návštěvníky na úplně první, v podstatě experimentální pojetí našeho uměleckého oboru formou videoartu,“ říká kurátorka výstavy Sodja Lotker. Zajímavé na tomto přístupu je, že tak vzniká zcela nové umělecké dílo: video esej. Ke spolupráci na výstavě byly pozvané čtyři vycházející hvězdy české scénografie. „Oslovili jsme právě tyto osobnosti, protože fungují ve více žánrech, jsou multidisciplinárně založené, a to nás zajímá. Jako zástupci mladé generace navíc měli tito umělci odvahu se s námi pustit do tvůrčího experimentu,“ dodává Sodja Lotker. Překvapením možná bude také netradiční úprava prostoru. Organizátoři vybaví výstavní prostory pohodlnými křesly a matracemi, aby se návštěvníci mohli komfortně seznámit s prací mladých umělců.
 
Kamila Polívková tvořila pro Divadlo Komedie za působení režiséra Dušana Pařízka, dnes pracuje v zahraničí a u nás převážně ve Studiu Hrdinů. Lucia &Skandíková spolupracuje s řadou českých režisérů, nejčastěji s Danielem &Spinarem, tvoří i vlastní site specific a komunitní projekty. Marek Cpin se věnuje scénografii po celé České republice, nejčastěji v Divadle Na Zábradlí pod vedením jeho současného kmenového režiséra Jana Mikuláška. Antonín &Silar spolu s režisérkou Petrou Tejnorovou často zkoumají pomocí technologií samotné hranice divadla.
 
Realizační tým:
Kurátorka: Sodja Lotker
Vystavující umělci: Kamila Polívková, Lucia &Skandíková, Marek Cpin, Antonín &Silar
Scénograf výstavy: Dragan Stojčevski
Postprodukce, střih, realizace video esejí: Dominik Žižka
Produkce: Viktoria Hozzová, Anna Friedländer, Karina Kotulková. Michal Zborník
 
Více informací: www.pq.cz
..................................................................................................................................................................
 
PROFILY UMĚLCŮ:
 
Lucia &Skandíková (nar. 1984, Bojnice - Slovensko)
Profesně se věnuje divadelní scénografii, kostýmu, autorské tvorbě a je spoluzakladatelkou skupiny „V pozadí“ zaměřující se na dokumentární divadlo. Absolvovala obor kostým a maska na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze (DAMU) u profesorky Jany Zbořilové. Rovněž půl roku pobývala na studijní stáži na Institut del Teatre v Barceloně. Často spolupracuje s divadelními režiséry Danielem &Spinarem, Veronikou Riedlbauchovou a Matijou Solcem. Jako scénografka realizovala řadu představení jak v České republice, tak v Evropě (Slovinsko, Estonsko), například Hamleta ve &Svandově divadle, Žebráckou operu v Klicperově divadle v Hradci Králové, Můj romantický příběh v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, Valmonta v Divadle Reduta v Brně, Zkrocení zlé ženy v rámci Letních shakespearovských slavností či Morgianu v Klicperově divadle v Hradci Králové.
 
Marek Cpin (nar. 1979, Nitra - Slovensko)
Vystudoval scénografii na JAMU, hned po absolutoriu začal pracovat v divadlech téměř po celé republice – od Chebu po Ostravu. Jeho výrazné kostýmy se i v současných hrách vyznačují důslednou stylizací, je to scénograf zásadního jevištního gesta, které z výpravy činí klíčový element. Estetizace však nikdy není samoúčelná, spíš dává celku další – pro diváka nečekaný – rozměr. Spolu s režisérem Janem Mikuláškem vytvořil tvůrčí tým, který má momentálně za svou domovskou scénu Divadlo Na zábradlí. Dvakrát byl nominován na Cenu Alfréda Radoka v kategorii Scénografie roku a na Českého lva za kostýmy pro film Rozkoš. Spolupracuje a vytváří kreativní koncepty pro lifestylové magazíny, módní a klenotnické značky.
 
Kamila Polívková (nar. 1975, Brno - Česká republika)
Studovala scénografii na JAMU. Vytvořila desítky výprav k českým i zahraničním inscenacím, v letech 2006 - 2012 působila v Pražském komorním divadle (Divadlo Komedie) jako kostýmní výtvarnice a scénografka. S režisérem Dušanem D. Pařízkem pracuje od roku 2005 pravidelně i v německy mluvících zemích, na scénách v Berlíně, Drážďanech, Mnichově, Hamburgu, Curychu, Düsseldorfu. V Divadle Komedie uvedla v roce 2009 svůj režijní debut Hrdinové jako my, v současnosti působí jako kmenová režisérka Studia Hrdinů. Nominaci na Cenu Alfréda Radoka získala v kategoriích Talent roku a Scénografie a na Českého lva v kategorii Nejlepší výtvarné řešení za film Odpad, město, smrt.
 
Antonín &Silar (nar. 1986, Praha - Česká republika)
Absolvoval scénografii na KALD DAMU u profesora Matáska, kde v současnosti studuje v doktorandském programu. Zabývá se fenoménem nových médií v dramatickém prostoru. Působí jako divadelní scénograf především ve spolupráci s režisérkou Petrou Tejnorovou (Nová scéna Národního divadla, Dejvické divadlo). Jako scénograf se podílel také na projektech v Helsinkách,  berlínském divadle HAU a ve Spojených státech. Je členem Vídeňské umělecké skupiny DieGruppe. Dále působí jako filmový výtvarník a ilustrátor.
 
Dominik Žižka, postprodukce, střih, realizace video esejí (nar. 1987, Budapešť - Maďarsko)
Studuje v současné době v ateliéru Interaktivní média na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Věnuje se světelným, zvukovým, prostorovým instalacím, fotografii a videu (Galerie m.odla, Galerie Jelení, Festival 736Km, Galerie Vitrínky, Muzejní noc v Jezuitském kostele v Litoměřicích). Zabývá se dokumentací uměleckých projektů (Global City Local City; Nomads Land-Praha) a festivalů (736Km Praha-Gdaňsk; Festival Histeria, Slovinsko; Spielart festival-City Works, Mnichov) a tvorbou hudby.
 
Dragan Stojčevski, scénograf výstavy (nar. 1979, Pančevo - Srbsko)
Vystudoval obor scénografie na DAMU v Praze u profesora J. Duška, v současnosti pokračuje na stejné škole v doktorandském studiu. Vedle těchto studií absolvoval také stáž na pražské AVU v ateliéru V. Kokolii. Kromě scénografie pro divadlo, realizoval řadu instalací a uměleckých intervencí ve veřejném prostoru. Intenzivně se zabývá tvorbu site-specific projektů, často ve spolupráci se skupinou Mamapapa jak v Čechách, tak i v zahraničí. Své projekty realizoval na archeologických lokalitách, v muzeích, v místech opuštěných industriálních zón či v rurálním prostředí.
 
 

Pořádá Pražské Quadriennale / Institut umění – Divadelní ústav
Za podpory Ministerstva kultury ČR
Partner: Galerie hlavního města Prahy
Poděkování:
Divadlo Husa na Provázku, Brno
Divadlo Reduta, Brno
Divadlo v Dlouhé, Praha
Divadlo Petra Bezruče, Ostrava
Klicperovo divadlo, Hradec Králové
Studio Hrdinů, Praha
Divadelní skupina Sergeant Tejnorová & the Commando, Praha
Mateřská školka Kostelní, Praha
 
Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru je největší světová akce, která zkoumá oblast scénografie v celé její šíři – od scénického umění, přes kostýmní, světelný a zvukový design až po nové scénografické přístupy, jako site specific, aplikovaná scénografie, pouliční performance, kostým jako performance a mnohé další. Nadcházející 13. ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se uskuteční v červnu 2015. Tématem Pražského Quadriennale 2015 je SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika 2013 – 2016.

www.pq.cz
 



12.03.2014 - redakce