Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Hledání sebe samaÚvodník: Rich Roll je železný muž se záviděníhodnou kondicí, který napsal knihu. Knihu o Hledání ultra, konkrétně hledání ultramana, které začalo v roce 2006 a díky kterému se Rich ve své blížící se čtyřicítce změnil z tloustnoucího pána bez cílů na nejtrénovanějšího muže planety.

Článek:

Tato autobiografie je velmi inspirativním příběhem plným extrémů. Držitel sportovních rekordů ve vytrvalostních ironmanských a ultramanských závodů vypráví o tom, jak byl v dětství nešikovný a sportovně nenadaný. Jeho jedinou výhodou při překonávání překážek je však jeho maximalismus. Když totiž Rich něco dělá, tak pořádně. A tak nejen že tento sportovec byl nešikovný, ale také než se sportovcem stal, byl alkoholikem. Rich dělá důkladně opravdu všechno, i když se jedná právě o pití alkoholu.

Před svou změnou v roce 2006, ale již po léčbě alkoholismu, žil Rich obyčejným životem dnešního člověka, v každodenním stresu, který si ve chvílích volna kompenzoval jídlem a válením na gauči. Jak se to změnilo? Když si jednou před svými čtyřicátinami uvědomil, že má problém vyjít do schodů ve svém domě. Uvědomil si, že ač už nepije, pořád své tělo ničí. A tak to nehodil za hlavu, jak by bylo nejpohodlnější a jak by udělali mnozí z nás, ale rozhodl se s tím něco udělat. A začal pracovat na očištění svého těla a jeho návratu do plné síly. A protože Rich je tak důkladný, z jeho přechodu na zdravou stravu se postupně stává důsledné veganství a z jeho rekreačního běhu maratonský závod. Neměl to v plánu, ale uvědomil si, že mu souboj s vlastní vytrvalostí vyhovuje, a tak proč se sám se sebou nepoprat přímo v závodě? Od té doby sbírá medaile.

V Hledání ultra popisuje Rich cestu nejn k nim, ale také cestu ke své současné životní filozofii. Na konci knihy navíc nechybí návod na jeho rostlinnou dietu včetně vysvětlení pojmů i důvodu, proč byste co měli jíst a jak to vašemu tělu prospívá. Veliký důraz klade Rich na udržení zásaditosti v těle, jelikož překyselení organismu způsobuje spoustu nemocí včetně rakoviny. A moderní způsob stravování skutečně ke kyselosti organismu vede.

Richova zapálenost a obrovská vůle, stejně jako celý jeho životní příběh plný extrémů, je velkou inspirací pro všechny, kteří chtějí se svým životem něco udělat. Ale i kdyby ne, stojí určitě za to si tento zajímavý příběh plný zlomů a překonávání překážek přečíst. Jelikož se jedná o autobiografii, můžeme být občas trošku zmoženi množstvím detailů a postav, které by se v klasické beletrii nevyskytovaly, přesto nás kniha strhne svým pozitivním nábojem, přesvědčivostí a obrovským nasazením. Mnoho lenochů však přijde o iluze. Člověk si chtě nechtě uvědomí, že žádná překážka není nepřekonatelná a že opravdu stačí přestat nad sebou brečet a vymlouvat se a začít něco dělat. Každý máme svůj život ve svých rukách. To je nejsilnější vzkaz celé této knihy. Nejen ryba, ale i pohodlnost smrdí od hlavy.

Hledání ultra, Rich Roll
Mladá fronta 2013
Obálka: www.knihy.cz06.03.2014 - Renata Šindelářová