Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Kreslený svět živější než ten reálnýÚvodník: "Kreslený svět podle Annie" od autorky Laury Lee Gulledge je netypickým komiksem, který své dospívající čtenářky, pro které je určen, zaujme svou jedinečností. Je to v podstatě kreslený dívčí román. A je provedený tak precizně, že v něm opravdu nic, co do dívčího románu patří, nechybí.

Článek:


Annie je šestnáctiletá díívka, která se s rodiči přistěhovala z daleké Virginie do New Yorku – a vůbec se jí nechtělo. Přišla o přátele a snad i o svou naivní představu o svých rodičích, které nyní vidí trochu kriticky. Je nespokojená, nešťastná. A rozhodne se se svými trably svěřit skicáku, který si za tím účelem pořídí. To je úvod pokračujícího příběhu na téma sžití se s novým prostředím v tom nejsložitějším období života – dospívání.

Co v komiksu rozhodně upoutá nejvíce, je neobvyklý psychický rozměr autorčiných kreseb. Její přesvědčivá kreativita způsobuje, že chápete i bez dlouhých slovních popisů tak složitou záležitost jako emoce. Jeden originální nápad střídá druhý a čtenář jen lapá po dechu. Ano, přesně takhle se cítí i on, když...

"Kreslený svět podle Annie" je zkrátka myšlení v obrazech. I proto je to živější svět než ten reálný, člověk se může přikrýt zdí jako přikrývkou, nebo se vyždímat jako ručník. Laura Lee Gulledge vás u své knihy zkrátka rozhodně usnout nenechá.

Díky této obrovské přesvědčivosti dokonce čtenář docela zapomíná, že v celé knize chybí barvy. Vůbec to nevadí, není to důležité. Je zde dostatečně řečeno vše, co řečeno být má. Barvy by možná znásobovaly podtext, ale také by mohly rozptylovat. Nechybí tam.

Tento komiks je nejen výpravnou studií do duše dospívající slečny, která hledá svou vlastní svobodu, ale je také inspirativním příkladem pro všechny začínající ilustrátory. Nejde tu o styl kresby, ale o novou možnost sebevyjádření. Osobně i proto považuji tento komiks za velmi výjimečný a také zdařilý.


Laura Lee Gulledge: Kreslený svět podle Annie
Mladá fronta, 2013
Obrázek: kosmas.cz

17.03.2014 - Renata Šindelářová