Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Host a jeho Paměť



Úvodník: Název napovídá, že se budeme zabývat zřejmě neodmyslitelnou součástí svého "já", která nám může pomoci, ale i pěkně potrápit, pamětí. Přesto není článek pouze sondou do mechanismů a zákonů myšlení či vstřebávání informací, ale hlavně o novém časopisu nakladatelství Host s názvem "Paměť".

Článek:
Vychází již v pořadí třetí číslo časopisu, přesto bych se ráda vrátila k tomu předešlému. Jak je tomu poslední dobou zvykem i nakladatelství se postupně přidávají k vydávání tiskovin a ruku na srdce, ne všem se tak daří s hrdostí sobě vlastní. Již naše babičky říkávaly "&Sevče, drž se svého kopyta" a nemohu si pomoci, staré dobré průpovídky platí i dnes, v době moderní a vyspělé.

Nakladatelství Host se naštěstí tohoto "výstřelku" zhostilo příjemně. Kvalita je úměrná kvantitě a čtenář má pocit, že může listovat a číst, aniž by si podvědomě články přiřazoval k tomu, co již slyšel snad stokrát.

Hned v úvodu mě potěšila pomyslná otázka "z jakého důvodu časopisem proplouvá tolik mořských koníků". No řekněte, dokáže někdo lépe vtáhnout a upoutat v úvodníku sofistikovanější otázkou? Miluji články, knihy, cokoliv, co si dovede s životem i textem tak dětsky stále ještě hrát. Odprostí se od té šedé nudnosti rozumu a prostě si "hraje". Odpověď i tak může být čistě věděcká, ale už jen přístup k textu a čtenáři potěší hned v úvodu.

Proč ale paměť a o jakou jde v tomto vydání časopisu. Převážně o kulturní vzpomínky, ať již krátkodobé nebo ty z větší dálky. 
Příjemně nás tak překvapí rozhovor s Vratislavem Sedlákem nebo vzpomínka na krále &Sumavy. Ó, ano, to je ta postava ze známého starého filmu (král &Sumavy, ne pan Sedlák). Zajímavé jsou však i fejetony a historická ohlédnutí (např. Válečná isnpirace se záznamy vojáka ze 14. zeměbranného pluku).

Je dobré číst, přesto je mnohem lepší si ze čtení i něco odnést, a pokud máte někdy chuť na nějaký ten dobrý "časák" bez bulváru a senzací těžkého kalibru, pak mohu tento publikační počin jenom doporučit. 

Pokud Vás přece jenom zaujalo o čem se to vlastně můžete dočíst, pak si dovolím alespoň nastínit v krátkosti obsah celého časopisu.

osobnost

Na konci druhé světové války Češi rozhodně neobstáli. S překladatelem Vratislavem Slezákem o němčině, národní vině a nebeské režii

názor

Martin Stöhr: Jak je dobré mít Nymf()manku

k věci

Luděk Navara: Mýtus krále &Sumavy

dokument

Hana Kraflová: Válečná inspirace

téma

Kde končí paměť, začíná historie. S historikem Robertem Antonínem o paměti středověkých kronik

Alexander Kratochvil: Uvědomit si vzpomínky, to vyžaduje příběhy. O studiu paměti, traumatu a literatury

esej

Karel Thein: Nápověda světla. Nad Benátskými strofami Josifa Brodského

historie

Mirka Novotná: Schůzky se smrtí. Na okraj padesátiletého výročí smrti Jeana Cocteaua

kritiky a recenze

kritiky

Jiří Trávníček: Kajícník… ale poněkud přes míru

Milan Uhde: Rozpomínky. Co na sebe vím

Pavel Vilikovský: Pes na cestě

Karolína Stehlíková: Úřednické blues

Dag Solstad: Jedenáctý román, kniha osmnáct

 

beletrie

Petr Stančík: Mlýn na mumie aneb Převratné odhalení komisaře Durmana

Petr &Sabach: Tato povídka je pahýl

Nanni Falconi: Skrýš

Zuanne Frantziscu Pintore: Hrobka v Osaně

Antoni Arca: Když se tančí tango. (N)e(u)rotický jazyk

Renata Bulvová: Zaslechnout světlo

nová jména

Václav Vomáčka: Hořce sládne azbest za rtoma

(jedná se pouze o ukázku, obsah není kompletní)


 



24.04.2014 - Veronika Švarcová