Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Světová premiéra již 30. dubna ve Stavovském divadle!



Úvodník: Červená – Wilson – Hašek – Kraus. Čtyři jména, čtyři legendy, které spojil mimořádný umělecký projekt s názvem 1914, právem jedna z nejočekávanějších událostí letošní divadelní sezony. Nevznikla by bez finanční pomoci nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, partnera Národního divadla, který dlouhodobě a intenzivně podporuje realizaci prvotřídních kulturních projektů.

Článek:

Finální podoba inscenace 1914 se právě v těchto dnech formuje ve zkušebně a na jevišti Stavovského divadla. 1914 je nevšední připomínkou 100. výročí vypuknutí první světové války, konfliktu, který změnil dějiny a životy lidí. Naše životy. Základními inspiračními zdroji jsou klíčový román české literatury Osudy dobrého vojáka &Svejka Jaroslava Haška a protiválečný opus rakouského spisovatele Karla Krause Poslední chvíle lidstva. Stejná událost, viděna ze dvou naprosto odlišných úhlů. Jak se promění v rukách mága moderního divadla, Američana Roberta Wilsona?
Odpoví premiéra: 30. dubna, 19.00, Stavovské divadlo.

„Mělo by to být děsivé i směšné. První světová válka byla tragická událost. Abyste mohli hrát jakoukoliv velkou tragédii, potřebujete komediální herce. Vezměte si Shakespearova Krále Leara. Když ho hrajete jen na vážno, nikdy nedosáhnete takového účinku, jako když se vám podaří diváky při králově umírání taky rozesmát. Takže z tohohle hlediska je to skvělá válka,“ řekl režisér Robert Wilson v rozhovoru o zkouškách projektu 1914 ve Stavovském divadle.
Jisté je, že zásadní roli budou hrát scénické obrazy, spíše než dramatické situace, a výrazná hudba, jak je pro Roberta Wilsona typické. Ke spolupráci si vybral skladatele a libretistu Aleše Březinu a dramaturgyni Činohry Národního divadla Martu Ljubkovou. Nyní, během zkoušek, na základě libreta a scénáře spolu se svým mezinárodním týmem vytváří vlastní variaci na obě velká díla světové literatury. Hlavními hybateli děje jsou Optimista a Pesimista, za dozoru věčného Času. Jednotlivé postavy hrají Soňa Červená, Pavla Beretová, Taťjana Medvecká, Eva Salzmannová, Vladimír Javorský, Václav Postránecký, Enikö Eszenyi z maďarského divadla Vígszínhás, člen Slovenského národního divadla Ján Koleník a další skvělí herci.

„Více než před dvěma lety jsme se v Národním divadle začali zabývat myšlenkou, vytvořit projekt připomínající stoleté výročí první světové války, a mne hned napadlo – ano, to musí být Karl Kraus. Pak se do toho zapletl, jak jinak, náš nepostradatelný Jaroslav Hašek. Velice jsme stáli o to, aby se režie 1914 ujal Robert Wilson, protože kdyby tuto věc režíroval Evropan, vždycky bude ovlivněn sentimentem; ale Bob Wilson z dalekého Texasu, to je přesně ten odstup a přístup, který potřebujeme. Spojení Hašek – Kraus – Wilson je jedinečné. Velké poděkování patří nadačnímu fondu Bohemian Heritage Fund, že nám uvěřili a pomohli Národnímu divadlu, aby se náš sen stal skutkem,“ zavzpomínala na zrod inscenace 1914 Soňa Červená a dodala: „Já hraju Čas. Čas je zrovna taková spravedlnost jako smrt, nemá smysl nad ním lomit rukama. Jak se hraje Čas ještě nevím, jsem přesvědčená, že mě to Wilson naučí. Pracují s ním už 25 let a v mém uměleckém životě mě to nesmírně obohatilo.“

Inscenace 1914 je uváděna v rámci programu Rok české hudby. Vzniká v koprodukci Národního divadla, Slovenského národního divadla, divadla Vígszínház z Budapešti, s podporou Ministerstva kultury ČR a nadačního fondu Bohemian Heritage Fund. „Hlavní událostí našeho dubnového programu – a myslím, že nejen dubnového – je premiéra projektu 1914. Napíše-li se o představení, že je očekávanou událostí sezony, je to trochu nebezpečné konstatování. Zatím nikdo neví, jaký bude výsledek a zda dostojí velkým očekáváním. Nicméně v tomto případě se dá mnohé říci dopředu: spolupráce s budapešťským divadlem Vígszínház a se Slovenským národním divadlem činí z projektu podnik skutečně mezinárodní. Jméno režiséra je nepochybnou zárukou kvality, a zejména téma stoletého výročí od rozpoutání Velké války, které jsme se posléze naučili říkat První světová... To vše jsou důvody, proč premiéru, která se odehraje 30. dubna, lze označit bez nadsázky za světovou,“ konstatoval Michal Dočekal, umělecký šéf Činohry Národního divadla.

1914 diváky nepochybně zaujme. A nejen v Čechách, ale i v zahraničí, kde je o představení nebývalý zájem. Po světové premiéře 30. dubna a několika květnových reprízách v Praze bude inscenace 1914 uvedena v Bratislavě, Budapešti, v Linci, na festivalu v Karlsruhe a v roce 2015 v Portugalsku.

 

Dokument o přípravách 1914 v České televizi – 13. 5., 22.15, ČT ART

Časosběrný dokument o průběhu náročných příprav projektu 1914 v úterý 13. května ve 22.15 hod. odvysílá program ČT ART – jako exkluzivní díl z cyklu Divadlo žije! Režisér televizního dokumentu Jakub &Smíd nabídne výjimečnou možnost nahlédnout do zákulisí: od prvních zkoušek po premiéru, ale především do zcela osobitého způsobu zkoušení proslulého režiséra Roberta Wilsona.

 

Další akce připomínající rok 1914: Atentát a besedy na Nové scéně ND

Národní divadlo zlomový rok 1914 připomene nejen premiérou unikátní inscenace, ale i sérií dalších akcí. Připraven je například cyklus besed na Nové scéně ND na téma politická, společenská a umělecká situace na počátku první světové války i během ní se zásadním přesahem do současnosti. Cílem bude neakademickou formou debatovat nad tématy týkajícími se světa a jeho kontextu před sto lety i dnes. Na závěr sezony, přesně v den stoletého výročí, je v plánu happeningová rekonstrukce atentátu na Františka Ferdinanda na piazzetě Národního divadla.

 

Záštitu nad inscenací 1914 převzali:

Lubomír Zaorálek, ministr zahraničních věcí České republiky

Zoltán Balog, ministr lidských zdrojů Maďarska

Ferdinand Trauttmansdorff, velvyslanec Rakouské republiky

Tibor Petö, velvyslanec Maďarska

Peter Weiss, velvyslanec Slovenské republiky

Velvyslanectví USA

 

Videodokument o přípravách inscenace je ke stažení na videokanálu Činohry ND na www.youtube.com. Fotogalerie ze zkoušek na profilu Činohry na sociální síti Facebook.com







foto Lucie Jansch


22.04.2014 - redakce