Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Velkolepé oslavy osvobození PlzněÚvodník: Na rozdíl od jiných měst, kde jsou oslavy osvobození připomínány často jen pietními akty, Plzeň již tradičně přistupuje k oslavám široce a zodpovědně. Pro občany města i jeho návštěvníky připravilo velkolepou přehlídku vojenské techniky i kulturních akcí.

Článek: Letos, v roce 69. výročí vítězství nad nacismem, se Slavnosti svobody uskuteční od pátku 2. do úterý 6. května. Vedoucí odboru prezentace a marketingu magistrátu Jana Komišová uvedla, že „letošní program oslav navazuje na dobré zkušenosti z let předchozích“ (o oslavách v roce 2012 jsme v Rozhledně psali v článku Víkend mezi jeepy a americkými uniformami –viz http://www.webmagazin.cz/index.php?stype - =all&id=12301).

Do Plzně po roce opět zamíří stovky nadšenců, kteří v dobových vojenských kempech navodí atmosféru května 1945, kdy zde byli bouřlivě vítáni vojáci generála G.S.Pattona. Mezi hosty nebudou chybět váleční veteráni, jejichž řady už povážlivě prořídly. Očekává se přítomnost 6 účastníků bojů z Ameriky a šesti z Belgie. Nebude chybět ani vnuk generála Pattona (portrét generála George Smith Pattona viz úvod). „Jejich přítomnost a vzpomínky každoročně oživují program Slavností svobody a patří mezi jeho největší lákadla,“ uvádí náměstkyně primátora Eva Herinková. „Vrcholem pobytu veteránů bývají vždy velmi emotivní setkání s veřejností. Společné vzpomínání se často neobejde bez slz na obou stranách a my jsme rádi, že tato setkání můžeme zprostředkovat,“ sděluje Jana &Svábková, vedoucí oddělení protokolu kanceláře primátora.

Slavnosti svobody 2014 odstartují v pátek 2. května kluby vojenské historie. Program za obchodním centrem Plaza nabídne nejen ukázky vojenské historické techniky a předvedení života ve vojenských táborech dříve i nyní, ale umožní návštěvníkům projížďky v džípech či na koních nebo air-softovou střelnici pro děti. V parku za Plazou bude připraven bohatý kulturní program se soutěžemi pro děti a dalšími aktivitami, mezi nimiž nebude chybět prezentace městské policie Plzeň.

Před unikátním muzeem Patton Memorial Pilsen v kulturním domě Peklo najdou zájemci Checkpoint Raiders, kontrolní bod současné US Army, s komentovanými prohlídkami každou celou hodinu. V prostoru pod Lochotínským amfiteátrem se bude rozkládat dobový kemp americké 16. obrněné divize a Československé samostatné obrněné armády s ukázkami z vojenského života a výstavou těžké pancéřové a dobové techniky z druhé světové války.

V podvečer se rozezní jazzovými rytmy náměstí Republiky a ve 20.30 hodin vystřídá hudbu jedinečná velkoformátová projekce pod širým nebem. Promítat se bude film General Patton režiséra Franklina J. Schaffnera, který v roce 1970 získal 8 Oscarů. Představuje Pattona jako geniálního válečníka, stratéga a nepostradatelnou osobnost vítězství americké armády.

V sobotu 3. a v neděli 4. května bude program Slavností svobody pokračovat. V sobotu se ve Velkém sále kulturního domu Peklo uskuteční beseda s veterány II. světové války a autogramiáda, odpoledne dorazí za Plazu Convoy of Remembrance 1945. Už ve 12 hodin začne velký kulturní program na náměstí Republiky. Vystoupí v něm mimo jiné tradiční Taxmani, hudba Hradní stráže, písničkář Jimmy Bozeman, známý z kapely Lazy Pigs, a Band of Jakeys. Rovněž na náměstí Republiky přijedou džípy Wrangler clubu a motorky Harley Davidson Clubu. Večerní program na náměstí rovněž ozdobí Marta Kubišová.

V neděli se v Pekle uskuteční Militaria burza a za Plazou se budou prezentovat plzeňští skauti. Hlavním bodem nedělního programu bude průjezd vojenských historických vozidel Plzní – Convoy of Liberty, který vyjede v 11 hodin ze Sukovy ulice a na náměstí by měl dojet zhruba v půl jedné. „Kolona, kterou každoročně sledují tisíce lidí, projede Klatovskou třídou, sady Pětatřicátníků, Tyršovou a Rooseveltovou ulicí na náměstí Republiky a letos bude komentována veřejným rozhlasem,“ připomněla Denisa Krylová, koordinátorka Slavností svobody.

Hudebně kulturní program v neděli nabídne swing, skotské dudáky a oblíbené parašutisty, kteří se snesou před čtvrtou hodinou do srdce Plzně, na náměstí Republiky. Následovat bude Druhá tráva s Robertem Křesťanem a večerní vystoupení orchestru Glenn Miller Tribute, které si každoročně užívají i sami veteráni.

Součástí Slavností svobody bude celá řada doprovodných akcí a pietní akty. Aktuální informace ke Slavnostem svobody jsou k dispozici na www.slavnostisvobody.cz a na Facebooku.

Foto: www.locogringostudios.com ,kampocesku.cz, plzen.idnes.cz, sequens.blog.idnes.cz


30.04.2014 - Stanislav Polauf