Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Intimní, naléhavé, hravé. Takové jsou Exupérymenty, které vám zpestří nejen létoÚvodník:

Básnické dílo je již třetím počinem Josefa „Pepsona“ Snětivého, který si v nejnovějším svazku pohrává s všedností našich dnů. Sníte? Máte pocit, že se před vámi ostatní tváří ne zrovna s čistou upřímností? Autor se vypsal nejen z těchto pocitů, s nimiž se můžete ztotožnit.Článek:

Jednotlivé pasáže jsou jako slupky, které odlupujete a tím odkrýváte další a další jevy, které jsou součástí našeho života. Jen si je možná ani neuvědomujeme. V jednotlivých řádcích přijdete na to, že i ostatní řeší zradu, krutost, problémy s těmi, kteří jim jsou nejblíže. Je to spravedlivé? Těžko říci. Možná se stačí vypsat skrze řádky.

Exupérymenty, nebo experimenty? Tak se mne mnozí ptali na název knihy. Exupérymenty. Ale vlastně to jsou i experimenty. Hra se slovy. Stačí změna jednoho písmena a celé sousloví se nedostane do nesmyslného výrazu, získá jiný význam, který byste tam nehledali. „Uvádíš nás do rozpuků!“ je tím zářným příkladem. Jedno je ale knihou protkané a najdete to v každé básni. Intimita. Ať už autor hovoří o záporných nebo naopak příjemnějších stránkách života. S otevřeností popisuje nešvary dnešní společnosti, až by se někteří nečestní mohli rozhořčit, a stejně tak hluboce popisuje blízkost mileneckého vztahu, až se můžete červenat.

Zastavit se a na chvíli snít. Umíte to ještě vůbec? Zkuste se odpoutat od dnešního nelehkého života a vezměte do ruky Exupérymenty. Najdete se v nich a ještě vás sbírka donutí k myšlence, že spoustu věcí můžete brát s nadhledem. Vždyť se u toho i zasmějete.

 

Josef „Pepson“ Snětivý, Exupérymenty, nakladatelství Čas, 2014.

 

Obálka: www.nakladatelstvicas.cz19.07.2014 - Aneta Šimonková