Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - O MYŠÍCH A LIDECH – TV tip - film o štěstí a kruté realitěÚvodník: Filmový přepis stejnojmenného románu Johna Steinbecka. V hlavních rolích John Malkovich a Gary Sinise. Kalifornie třicátých let. Od farmy k farmě putuje nesourodá a přitom pevně spojená dvojice, která se nechá najímat na sezónní práce.  


Článek:
Vůdčí osobností je bývalý kovboj George (Gary Sinise), který sice neoplývá silou, ale zato poskytuje ochranu svému kamarádovi Lenniemu (John Malkovich). Ten má síly za dva, ale o to méně rozumu. Ve své prostoduchosti je dětsky naivní Lennie zcela závislý na Georgovi od něhož si nechá vyprávět sny o lepším životě. Plánují si malou farmu, kde bude Lennie mít na starosti králíky. On totiž velice miluje všechno chlupaté a hebké, lhostejno zda jde o kočku, králíka či myšku. Rád je do omrzení hladí a protože není schopen ovládat svoji zvířecí sílu občas i uhladí. To by ještě nebyl ten hlavní problém, proč dvojice musí často utíkat z nějaké farmy a měnit působiště. Lennie také rád hladí dívčí sametové šaty i blonďaté vlasy jejich majitelky. Že si to dívka může vykládat jako pokus o znásilnění to je příčina stálých problémů, jimž by Gorge rád zabránil, ale často to není v jeho silách.

I na nové Tylerově farmě je zpočátku vše v poklidu. Až do doby kdy Lennie objeví, že i tady je mezi obyvateli mladá žena s krásnými lesklými vlasy. A to je již krůček k nezbytné tragédii…


Film je postaven na vynikajícícím hereckém výkonu Johna Malkoviche, jemuž jeho prostoduchost nemůžete nevěřit. Hraje svého „božího prosťáčka“ s dojímavostí a přesvědčivostí a dokáže postavě Lennieho vdechnout hřejivou lidskost. Georga ztvárnil sám režisér Gary Sinise a dokázal svoji roli uskromnit tak, aby vynikl impozantní výkon Johna Malkoviche. Sinise vypráví klasicky, neužívá vizuálních efektů ani si nehraje na velkého umělce. Zcela se podřídil stylu románu a vypráví čistými obrazy, v nichž ožívá kolorit farmářských usedlostí 30. let, těžká venkovská práce  a vztahy starousedlíků.

Dílo je zároveň metaforou, danou už názvem. Ten pochází z básně Roberta Burnse „…i nejlepší plány myší a lidí často ztroskotají…“  Sinisemu se podařilo spojit ošklivost života s krásou snu, lidské poslání se zvířecím údělem a vyjádřit tak přirozenou sounáležitost „vysokého“ i „nízkého“ v přírodě i ve společnosti.
 
Příběh má dramatičnost a postavy potřebnou psychologickou hloubku. V tom se Siniseův film liší od předchozí filmové adaptace Steinbeckova románu, kterou natočil v roce 1939 slavný režisér Lewis Milestone a v níž se v rolích Georgea a Lennieho představili Burgess Meredith a Lon Chaney jr.  Milestone jednoznačně preferoval sociálně kritický a politický pohled. 

I když mnozí diváci mohou příběh dvou přátel znát z různých divadel, kde je stále na repertoáru, zhlédnutí více než dvacet let starého snímku si určitě nenechají ujít. Film totiž patří k dílům, která přinášejí hluboký a veskrze lidský zážitek.
Foto: theafricom.com, movieclips.com, kinobanda.net, cinemaview.sk
***********************************************
O MY&SÍCH A LIDECH
(Of Mice and Men)
USA 1992, režie Gary Sinise
Uvádí ČT art ve čtvrtek 31.7. od 20,20 hodin


25.07.2014 - Stanislav Polauf