Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - První kroky s internetemÚvodník: Nakladatelství Grada vydává již čtvrté vydání rad pro internetové začátečníky z dílny Mojmíra Krále nazvané jako První kroky s internetem. Jedná se o aktualizovanou verzi odpovídající současné poptávce i nabídce.

Článek:
Autor knihy je lektor počítačových kurzů a má praktické zkušenosti s úplnými počítačovými začátečníky i běžnými uživateli. Knihu rozčlenil do několika základních kapitol, jejichž obtížnost se samozřejmě stupňuje. První kapitola se proto jmenuje příznačně "seznámení s internetem", pokračují kapitoly o jednotlivých prohlížečích a speciální kapitoly jako "užitečné služby", "zábava na internetu" či "nakupování na internetu".

Kniha je psaná podrobně a s nepopiratelnou odborností. Kromě textů obsahuje i obrázky s názornými popisky, které pomáhají začátečníkům přiblížit konkrétní postupy a odborná názvosloví. Autor také nezapomněl na důležitost zabezpečení proti virům, věnoval mu celou kapitolu, což je jistě správný krok, neboť toto spousta laiků značně podceňuje. V kapitole "nakupování na internetu" se krom praktických rad nachází také obecné shrnutí výhod a nevýhod tohoto typu nakupování.

Stopadesátistránkové brožuře se tak rozhodně nedá vytknout důkladnost. Přesto se postupně ukazuje, že i oněch 150 stran je málo na to, aby zde bylo zahrnuto úplně vše, a to ještě navíc od úplného začátku. Informací je dost, to ano, ovšem hodně z nich je víceméně popisných a v tom množství tedy působí až heslovitě, po pár stránkách je jimi člověk zcela přesycen.
 
Proto se domnívám, že pro úplného začátečníka, zvláště z řad seniorů, není tato publikace vhodná. I přes snahu autora vše vysvětlit, obsahuje kniha stále velké množství odborných výrazů, jejichž pochopení může být pro úplného laika složité. Osobně bych také ocenila vyšší hravost v textu, který je spíše technický a strohý. Myslím, že skutečně dobře se mohou orientovat v knize lidé s technickým vzděláním, ovšem u těch se dá zase předpokládat, že práci s počítačem mají v malíčku. Z toho důvodu si nejsem jista tím, pro koho je vlastně kniha určena. Jaká je cílová skupina čtenářů.

Nejvíce užitečná bude tato kniha zřejmě pro ty, kteří již zběžně internet znají a mají také alespoň základní znalosti práce s počítačem. Budou se tedy trochu orientovat v technických výrazech, přesto nevyužívají všechny možnosti internetu. Publikace jim poskytne praktické rady, jak své zkušenosti rozšířit. 


Král Mojmír, První kroky s internetem
Grada, 2014
Zdroj obrázku: kosmas.cz


04.10.2014 - Renata Šindelářová