Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Řekni vlkům, že jsem doma perem Veroniky BurgerovéÚvodník: Řekni vlkům, že jsem doma (v originále Tell the wolves I'm home) je debutem spisovatelky Carol Rifky Bruntové, ale ihned dosáhl velkého úspěchu, byl přeložen do několika jazyků. A nedávno vyšel také u nás.
Píše se rok 1987, ocitáme se na předměstí New Yorku, teprve nedávno se přišlo na to, že existuje nemoc AIDS, každý si o tom šeptá a každý má strach. Hlavní hrdinkou románu je čtrnáctiletá June, která nadevše miluje svého strýce Finna, nadaného malíře, který je jí zároveň nejlepším přítelem. Je tu však jeden háček - Finn umírá na AIDS. Přeje si jen dokončit své poslední dílo - portrét June a její sestry Grety.

Článek:
S Finnovou smrtí se náhle všechno změní. Do života Junie vstupuje tajemný muž, který se s ní chce setkat, vztah s její sestrou je stále divnější a vracet se lesem do středověku se zdá najednou mnohem složitější, než dřív. A pak je tu ta čajová konvice, knoflíky na obraze a vlci...

June je tou nejlepší postavou, se kterou jsem se kdy setkala. Vkládám do této dívky své osobní sympatie, jelikož mi nikdy nikdo nerozuměl jako ona. June je osamělá, tichá a připadá si, že příliš nezapadá do této doby a světa kolem sebe. Ztratila toho příliš, je zmatená a hledá sama sebe, ačkoliv jsou všechny pokusy neúspěšné. Skrze June autorka naprosto přesně popisuje, jak se dospívající dívka může cítit a se všemi popisy se dovedu natolik věrohodné, že jsem přesvědčena, že musí vycházet ze svého vlastního mládí.

Bruntová sepsala příběh chytrý a dojemný, kterému se podařilo chytit mě za srdce každou svou větou. Zaobírá se těžkostmi dospívání, ztrátou milovaných osob, sesterskými vztahy i pohledy tehdejší společnosti. Celý příběh byl navíc sepsán čtivě a bylo téměř nemožné se od smutného příběhu malé June odtrhnout. Carol mě vtáhla do děje, hlavní hrdinka se mi stala nejlepší přítelkyní a všechno bylo tak živé.

S příklonem k osobním pocitům si dovolím prohlásit, že se jedná o jednu z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla a rozhodně mám v úmyslu ji číst znovu a znovu. Knížka je ale tak dobrá, že by mohla zaujmout leckterého čtenáře, ať už čtrnáctileté osamělé dívky nebo dospělé, kteří mají chuť se nechat pohltit dojemným příběhem.

 

Autor: Carol Rifka Bruntová

Název: Řekni vlkům, že jsem doma

Překladatel: Vanda Ohnisková

Nakladatelství: Jota, 2014
26.10.2014 - Veronika Burgerová