Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Tracy Bloom - Jsem single a pomstím seÚvodník: Suzie Millerová radí ve svém sloupku zoufalým a zhrzeným ženám v problémech s láskou. Sama se však necítí o nic lépe.
Jak to, že zase dostala kopačky? Po dalším nevydařeném vztahu, tentokrát s kolegou z práce, se s tikotem biologických hodin a pifkou na celý svět rozhodne, že nastal čas, aby svým bývalým dala za vyučenou. A začne se všem svým exmilencům originálním způsobem mstít.
Vzniká tak řada komických situací, ve kterých ji bok po boku provází kamarád Drew. Jenže Drew má před svatbou a se Suzie je mu nezvykle dobře. Že by špatná volba? A jsou opravdu všichni muži prevíti?

Článek:
Suzie Millerová pracuje v deníku Manchester Herald jako sloupařka. Píše rady ženám, jak se vypořádat se svým milostným životem. Jenže v deníku, kde pracuje, to začíná skřípat a v jejím osobním životě také. Znovu dostala kopačky a opět neví proč. Proč všichni muži chtějí jen povyražení, využijí ženu a zmizí z jejího života? Její kamarád Drew se nemůže na její trápení a dolézání za bývalým přítelem ani dívat a tak řekne Suzie, aby pěkně od plic řekla svému milenci, co si o něm myslí. Suzie to nestačí, chce to dovést k úplné dokonalosti a tak se chce milenci pomstít. To ji vnukne nápad na novou rubriku, bude radit ženám, jak pěkně ponížit muže, aby byly znovu na koni a získaly tak zpět své sebevědomí. A také, že se vypořádá se svou vlastní minulostí, nebude na ty chlapy, kteří ji zlomili srdce vzpomínat nostalgicky, pomstí se jim, že ji ublížili. Kamarád Drew je ochotný ji s tím vším pomáhat a tak spolu tráví spoustu času. Drew má ale snoubenku, se kterou žije už od vysoké školy a má se v nejbližších dnech ženit. Samozřejmě se jeho nastávající vztah mezi Suzie a Drewem nelíbí, protože vždy tak poctivý muž, na kterého bylo vždy spolehnutí, začíná trochu trhat ze řetězu.

Hlavní postava Suzie mi lehce připomínala známou postavu Bridget Jones. Už dávno přesáhla třicítku, je stále sama a přesvědčená, že všichni chlapi jsou parchanti. Je ztřeštěná, neposedná a hlavně, když se do něčeho dá, tak to také dotáhne do konce. Byla mi sympatická každým coulem, i když někdy ty pomsty konané na jejích bývalých byly dost drastické. Umí být krutá ke svým „nepřátelům“ ale přitom s nimi i soucítit.
Drew je každým coulem sympaťák, pokud u sebe nemá svou snoubenku. To se mění v pěkného podpantofláka. Pracuje se Suzie v deníku a jsou to přátelé na život a na smrt.
Snoubenku Drewa jsem opravdu ráda neměla ani trochu. Povýšenecká, kalkulující žena, která je vždy přesvědčená, že má právě ona pravdu.
Pak tady máme přátelé obou hlavních postav a i s nimi si užijeme spoustu legrace.

„Prý jsem ta nejlepší věc na světě od vynálezu toustovýho chleba, protože můj sloupek je tak úspěšný, že výnosy z inzerce se zdvojnásobily. Zdvojnásobily, Drewe! Věřil bys tomu? Věděla jsem, že mi začalo chodit nějak víc dopisů a mailů, ale kdo by si to byl pomyslel! A hádej co?“ pokračovala bez pauzy na odpověď. „Od tý doby, co jsem navrhla tý ženský, aby manželovi upálila jisté intimní partie pájkou, tak se pájek prodalo třikrát tolik. Hobbymarket si u nás chce zaplatit celostránkovou inzerci. Úchvatný. Takhle to Gareth řekl. Prý úchvatný.“ (str. 116)

Tracy Bloom mi jen potvrdila to, co už jsem věděla při čtení první její knihy Žádný sex, je úterý, že tuto autorku budu mít opravdu hodně ráda. Líbí se mi její smysl pro humor. Autorka umí v jedné rovině zlehčovat závažné téma jako je například nevěra, ale zároveň i na tento problém poukázat. Vtipné dialogy v první knize jsou vyměněny za vtipné pomsty. Ať už hrdinka radí jiným ženám ve svém sloupku, tak při jejích osobních pomstách. Takové způsoby pomsty bych ani ve snu nevymyslela. Líbil se mi styl, jakým to bylo pojaté a že vždy šlo lehce uvěřit, že by se muž po takovéto pomstě složil.

"Kruci. Měl pravdu. Úspěch celé akce závisel na tom, že bude tajně napojená na Drewa, aby se mohli dorozumívat, zatímco bude s Patrickem. Pokud by to nešlo, můžou to rovnou odpískat….“Promiňte, že ruším,“ slyšel, jak říká jeho kamarád, moderátor Steve. „Steve Bromley, konferuju poločas. Asistentka to trochu nezvládla a nesehnala mi soutěžící do kvízu O největšího fanouška Man City. Neměl by tu někdo zájem?“ „Jasně že jo,“ řekl Patrick a vymrštil se ze židle… „Takže to znamená, že Největším fandou Manchester City se tento týden stává Suzie, a to o fous. Sorry, Patricku, ale dneska vám tu jedna holka opravdu dala na frak.“ Teď se Suzie pustila do obíhání vítěžných koleček po pódiu, zatímco Patrick hrůzou zkameněl. Stál tam jako solný sloup a zjevně nemohl uvěřit svým očím. Z davu stoupalo skandování:
Dala mu na frak"

Dala mu na frak
Dala mu na frak
(str. 67,74,75,79)


I když víme, jak kniha dopadne hned na jejím začátku, tak umí mile překvapit. Variant, jakými lze provést pomstu je tolik, že nikdy dopředu nemůžete tu následující uhodnout. Čtení mě opravdu bavilo a tato útlá knížečka mi vydržela pouze na polovinu dne. Autorčin jazyk nepoužívá složité věty a souvětí, do kterých bychom se zapletli. Dialogy plynou rychle jeden za druhým s typickými hovorovými výrazy, které můžeme slyšet kdekoliv v našem okolí. Tím pádem jsem občas zapomínala na to, že nečtu osobní deník nějaké blogerky, ale knihu této skvělé spisovatelky.

Autorka: Tracy Bloom
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok vydání: 2014
Stran: 203


17.11.2014 - Klára Kelemenová