Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Nespavost aneb když sny na pár let odejdouÚvodník: Sedmnáctiletý Parker se, jakmile usne, ocitá ve snovém světě toho, komu se naposledy před spaním podíval do očí. Už to nedokáže dále snášet a pomalu umírá vyčerpáním. Pak však potká Miu, v jejímž snu dokáže usnout. Mie začnou chodit anonymní e-maily, které jí nahání hrůzu. Spojí si je s jeho nevysvětlitelným chováním a začne se mu vyhýbat. Jak ji jen přesvědčit, že Parker není jejím nepřítelem? Originální a netradiční zápletka celý příběh žene neuvěřitelnou rychlostí kupředu. Napínavé, zajímavé čtení si udrží čtenářův zájem až do úplného konce.

Článek:
Když několik let nemůžete spát a stále žijete - zní to vzhledem k dnešnímu světu asi hodně šíleně, nicméně Parker v této knize na výběr neměl. Kniha Nespavost skrývá nejen hodně originální námět a zápletku, ale také i věci, které byste možná u této knihy ani nečekali. Máte se tedy hodně na co těšit.
 
Parker je hodně neobyčejná postava, co se týče knihy - má zvláštní a rozpolcenou povahu, často se chová hrubě a zle a během čtení jsem si na něj nemohla zvyknout. Na jednu stranu je velké plus, když autorka vymyslela postavu, která byla naprosto odlišná od těch ostatních, na tu druhou to až trochu přehnala. Mimo jiné, ale měl v knize naprosto skvělé zvraty, které po kouskách odhalovaly zápletku, takže hodně často se stalo, že dokonce díky němu si může čtenář děj ještě více vychutnat. Nicméně, je tu ale ještě jedna hlavní postava a je jí Mia - naprosto opak výše zmíněného Parkera. V knize hraje sice spíše menší vedlejší roli, avšak protože má v ději vysoké postavení, je důležité, aby zde byla zmíněná. Je to hrozně milá holka, která působí sympaticky a jde vidět, že má dobré srdce, což ji hodně odlišuje od postav, které se skutečně realisticky podobají mladistvým v realitě. Bohužel, čeká jí v knize hodně těžkých chvil a je jen na vás čtenářích, abyste zjistili jaké to budou.
 
Prostředí knihy není nijak moc rozvinuté, spíše jenom běžně načrtnuté v pozadí, kam bylo vytlačeno dějem. Je fakt, že v některých chvílích (abych uvedla příklad, třeba Parkerův pokoj) si s nimi autorka vyhrála, ale pokud to nebylo nutné, detaily autorka nerozváděla.
 
Děj knihy bude hodně drsný, ačkoliv to tak možná nebude ze začátku vypadat. Mně osobně kniha pohltila až od strany 138, kde začala být konečně dobrodružná a napínavá, jinak pro mě byly ty předchozí strany trochu zklamáním a především nudou. Začátek byl moc hezky napsaný, o tom není pochyb, protože autorka dala vyniknout samotnému Parkerovi a jeho myšlenkám. Bylo to víceméně psychologické a na zamyšlení - takový malý bonus k ději. Jakmile se ale začaly dít normální věci ohledně Parkera, děj byl hodně suchý a špatně se mi četl. Nemohla jsem se do knihy začíst, což u mě je poměrně nezvyklé a také proto jsem jí četla hodně dlouho. Jakmile ale přišel první zvrat, který skutečně měl důrazné následky, začala mě kniha bavit. Čtivost v tu chvíli neobyčejně vzrostla a bylo vidět, že se i autorka dostává do svého živlu a napětí stoupalo. Nejlepší z celé knihy ale byl konec, který mi absolutně vyrazil dech z plic. Musím uznat, že s ním a neustálým skrýváním zápletky si musela dát autorka hodně práce, byl dobře vymyšlený, načasování a hlavně šokující.
 
 

 
Styl psaní má autorka hodně zvláštní a specifický - hodně dobře se na jednu stranu čte, bohužel má i své nedostatky. Mezi ně například patří ona výše zmiňovaná nedopracovanost, kdy jsou některé části skutečně jen zbytečným natahováním děje. 
 
Shrnutí knihy bude víceméně neutrální, i přesto, že se mi nakonec hodně líbila, měla spoustu chyb. Byla jsem z ní zklamaná, ale hodně toho vynahradil konec, proto je kniha především "zlatou střední cestou". Není to vyloženě nějaký trhák, který by všechny uchvátil, spíše napínavá četba, která se někomu určitě může líbit a někdo na ní může mít podobný názor jako já. Doporučuji především mladším čtenářům!


 
R. J. Johansson, Nespavost
Euromedia (Yoli), 2014
Foto obálky: Databáze knih
Obrázek: www.psychicke-zdravi.cz/
 
 


22.12.2014 - Milena Nová