Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Pozvánka do Školy čar a kouzelÚvodník:
Až do svých jedenáctých narozenin si o sobě Harry Potter myslel, že je jen obyčejný chlapec. Pak ale dostal soví poštou dopis, kterým byl zván ke studiu na prestižní soukromé &Skole čar a kouzel v Bradavicích, a jeho život se rázem proměnil.
Leccos se dozvídá o minulosti svých zemřelých rodičů, získá pár dobrých kamarádů, naučí se mistrovsky hrát famfrpál a kvůli Kameni mudrců podstoupí smrtelný souboj se zloduchem Voldemortem...
 


Článek:
Harry Potter je obyčejným chlapcem, který nemá příliš ideální život a nemá možnost vycházet se svým strýčkem, tetou a bratrancem, kteří jsou jeho jedinou rodinou. Všechno se ale změní v den, kdy se objeví tajemný dopis adresovaný právě jemu. Od té doby věci rychle nabírají spád, a Harry se později dozvídá, že je kouzelníkem a dopis ho zval do školy čar a kouzel, kde dokonce studovali i jeho zesnulí rodiče. Svět, ve kterém se náhle ocitá měl vlastně celou dobu téměř na dosah ruky - jen dokonale skrytý před lidmi, kteří jsou kouzelníky označováni za mudly. Zároveň ale netuší, kolik toho pro kouzelníky a kouzelnice znamená, netuší, co se stalo oné noci, kdy zemřeli jeho rodiče, netuší od čeho má jizvu na čele, která připomíná blesk a už vůbec netuší, že je vyvoleným a budou se od něj očekávat skutečně velké věci. Ve světě kouzel se cítí poněkud ztraceně, celé roky co bydlel u tety a strýčka vůbec nic netušil, protože před ním všechno drželi v naprosté tajnosti doufajíc, že se jemu schopnost dělat kouzla vyhne - ale teď se stává jedním z nových studentů školy v Bradavicích, na cestě stát se skutečným čarodějem s možností poznání všeho, co mu bylo doposud tajeno.
 
V dnešní době zná příběh Harryho Pottera téměř každý - a to ať už ve filmové podobě, nebo přímo v knižní. Dokonce by se už snad Harry dal považovat za kouzelnickou klasiku a to nejenom díky svému obrovskému úspěchu - a tak není divu, že jsem po něm také sáhla, když se mi naskytla možnost.
 
Svět Harryho Pottera je doslova protkaný magií, kouzly, tajemnem a dobrodružstvím, které dokáže do děje vtáhnout téměř každého čtenáře a u mě tomu rozhodně nebylo výjimkou. Ze začátku jsem sice měla trošičku problém se začíst, ale po počátečním čtení se věci otočily a já jen rychle a fascinovaně obracela jednu stránku za druhou, jak mi čtení rychle ubíhalo, proto musím rovnou uznat, že autorka skutečně umí psát - a také před ní opravdu smekám, protože svět a příběh, jaký dokázala vytvořit je naprosto neuvěřitelný a velice těžko se z něj dostává.
V případě postav jsem měla drobný problém s mluvou. Na začátku se setkáváme s Harrym, který je slušně vychovaný, velice milým chlapcem a mluví naprosto spisovně. Později - po setkání s Hagridem, který ho následně bere na pochůzky pro věci, které bude potřebovat do Bradavic - najednou mluví stejně nespisovně jako Hagrid, navíc ještě stejným stylem - eště, všecko, ject - a ještě více později, když se setkáváme s dalšími důležitými postavami, jako je například Hermiona a Ron, se to samé stane i u nich. Najednou všichni mluví stejným stylem, jako mluví Hagrid, jako by se jednalo o nakažlivou věc, což mě skutečně při čtení zaráželo a chvílemi i rušilo. Pokud jde o samotné postavy a jejich rysy, jsou všechny skutečně skvěle vymyšlené a realistické, což se může ve světě čar možná zdát trošku ironické, ale je to tak. Na druhou stranu ale musím uznat, že mě na Harrym strašně mrzí fakt, že spadá pod typické knižní a filmové hrdiny, kteří se vyznačují tragédií a faktem, že jsou nesmírně důležití a je jim předurčeno, aby se stali hrdiny. Takovéhle postavy upřímně nemusím, abych pravdu řekla, ale doufala jsem, že se bude v tomto ohledu Harry nějak odlišovat, což se nestalo. Což je společně s onou podivně nakažlivou mluvou důvod, proč Harrymu Potterovi a kameni mudrců dám místo pěti hvězdiček čtyři.
 
Harry Potter je bezesporu skvělým dílem, které se jistě v povědomí čtenářů bude držet dlouho - a to jednoznačně oprávněně. Dobrodružná povaha příběhu, kouzla a neuvěřitelný svět plný překvapení a nejrůznějších zvláštností si jednoduše získá čtenáře vždy.

 
Harry Potter a Kámen mudrců
J.K. Rowling
Albatros, 201022.12.2014 - Klára Vávrová