Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Naučte se správně jístÚvodník: ... zní podtitul třetího dílu úspěšné publikace Jídlo jako životní styl autorů Petra Havlíčka a Petry Lamschové, který se hodí nyní po Vánocích snad ještě více než v průběhu celého roku. Jsme všemi těmi dobrůtkami na svátečním stole přesycení a začínáme přemýšlet o novoročním předsevzetí. Nemusíme však čekat na žádnou příležitost, abychom začali správně jíst. Ba naopak se dá předpokládat, že vydržíme déle, když začneme kdykoliv jindy než právě na Nový rok.

Článek: Není důležité datum, ale přesvědčení a pevná vůle. Nepleťme si ovšem dojmy s pojmy, přestože doporučení Petra Havlíčka a Petry Lamschové vychází v edici časopisu Dieta, neznamená to, že se budeme trápit hlady. To nejenže vůbec není potřeba, ale naopak je to vyloženě nežádoucí. Správně jíst znamená pouze vhodným způsobem rozdělit ingredience do jednotlivých jídel. Správně jíst znamená nakupovat doporučené potraviny, upravovat stravu určeným způsobem a dodržovat určitá obecná pravidla zdravé životosprávy. V žádném případě tu nejde o hladovění či významné omezování v jídle.

Kniha začíná padesáti radami a doporučeními, které formou odpovědí na často kladené otázky učí, jak začít správně a zdravě jíst, jak nakupovat a vařit, jak si zdravý životní styl udržet. Následuje sedmdesát receptů rozdělených podle příležitosti na snídaně, svačiny, obědy, věčeře, saláty, dezerty a párty. U každého receptu nechybí nutriční hodnoty jedné porce a fotografie lákavého výsledku, který slouží jako barevná inspirace. Recepty jsou často až překvapivě jednoduché, ovšem ne každý budeme moci zrealizovat bez dostatečné přípravy, některé obsahují ingredience, jež nemíváme běžně doma.

Autoři knihy jsou v oboru dlouholetými odborníky. Petr Havlíček je výživový poradce, kterého znáte z pořadu Jste to, co jíte a zdravou výživou se zabývá již patnáct let. Petra Lamschová je spisovatelka a redaktorka, která se zabývá hubnutím. Oba autoři mají se správnou životosprávou zkušenosti, jejich knihy jsou připravené s pečlivostí a s ohledem na přirozené výmluvy, se kterými čtenáři obvykle bojují. Jejich publikace se snaží čtenářům hubnutí ulehčit, ovšem začít a vydržet stejně musíme sami. Netradiční recepty nabízené v této nové knize nám v tom zajisté pomohou. 

Jídlo jako životní styl III. aneb naučte se správně jíst
Havlíček Petr, Lamschová Petra
Mladá fronta 2014
Zdroj obrázku: kniha.cz


27.12.2014 - Renata Šindelářová