Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Květa Legátová - Mušle a jiné odposlechyÚvodník: "Menší" nakladatelství pro mne osobně vždy znamenají příslib lahůdky. Proč? Nacházím tu totiž často pravé knižní klenoty. Není jednoduché prorážet na trhu mezi těmi velikými žraloky plnými regálů s tzv. "celery", jak čtenářsky oblíbeným titulům kdysi říkala moje kolegyně. A tak jsou ta menší nakladatelství obezřetná ve výběru. I tady potřebují zaujmout. 

Článek: Přišly Vánoce a s nimi pod stromečkem dárečky. Nedovedu si představit, že by tam chyběla kniha. A tak se mi do rukou dostala drobná knížečka s názvem Mušle a jiné odposlechy.
Nad titulem letí jednohlavá saň zkrocená princezničkou. Úsměvem nám naznačuje, že se nemusíme bát, takže začínám listovat.
Autorka Květa Legátová. Pro vyspělejší čtenáře známka dobré volby a pro ty, kteří trošku tápou, stačí připomenout, že právě ona stojí za takovými uměleckými texty jako jsou Želary (právě za tuto sbírku povídek získala v roce 2002 Státní cenu za literaturu) nebo Jozova Hanule (původně filmový námět, podle nějž byl natočen film Želary). Méně známá je kniha detektivních povídek Nic není tak prosté a dva výbory z její dramatické tvorby Pro každého nebe a Posedlá a jiné hry.

Mušle a jiné odposlechy jsou drobné příběhy. Ve všech si autorka osobitým způsobem "pohrává" s doposud známi pravdami. Musí víly umět tančit? Kdo může za to, že je Káča hubatá? Je Popelka opravdu tak skromná a vede ji do zámku opravdová láska? Zkuste sami teď chvilku hádat, s jakými pravdami se asi bojuje v příbězích pod názvem Hloupý Honza, Zázraky svaté Ambrózie, či Ježibaba.
Najdeme tu i kouzelně zpracovaná legendární literární témata jako například Erbenův Zlatý kolovrat. Samozřejmě v úplně novém kabátu. I tady se vede polemika.
Vše je tedy jiné, než jak by se na první pohled zdálo.
Autorka ty všechny příběhy stihla nádherně "odposlouchat".
Byť to není žhavá novinka, vřele doporučuji.

Květa Legátová
Mušle a jiné povídky
vydalo nakladatelství Pistorius a Olšanská v roce 2007
13.01.2015 - Julie Kolocová