Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Plzeň se slavnostně otevřela jako Evropské hlavní město kulturyÚvodník:
 
O víkendu 16. až 18. ledna se Plzeň otevřela jako Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Velkolepé slavnostní zahájení v režii uměleckého ředitele projektu Petra Formana sledovalo v sobotu na náměstí Republiky a přilehlých ulicích a sadech i přes nepřízeň počasí 25.000 návštěvníků. Další program probíhal již v pátek po celý den a v sobotu večer a v noci, kdy desítky klubů, restaurací, kaváren ožily pestrým programem. Akce se setkaly s velkým zájmem návštěvníků, například procházek po městě s výkladem se zúčastnilo 500 lidí, varhanní koncert Adama Viktory zcela zaplnil katedrálu sv. Bartoloměje a taneční večery v Měšťanské besedě a KD Peklo byly vyprodané.


Článek: V sobotu jsme zažili výjimečný den, Plzeň se stala centrem kultury v Evropě. Zároveň jsme díky bohaté účasti v průvodech i na náměstí dokázali, že Plzeňané projekt přijali. Zahájení se stalo krásným vstupem do roku s mnoha různými, zajímavými akcemi a projekty, které nás čekají,” říká první náměstek primátora Martin Baxa. “Snažili jsme se při zahájení ukázat vysokou kvalitu a přinést emoce, což se podařilo. Jsem také rád, že projekt již začíná působit jako podpora turismu. Loni touto dobou bylo do Plzně v jedné cestovní agentuře z Německa objednáno deset autobusů, nyní je jich dvě stě,” doplňuje ho ředitel Jiří Suchánek. Zahájení se zúčastnila řada hostů z řad osobností politického života - například předseda vlády Bohuslav Sobotka, ministr kultury Daniel Herman, komisařka EU Věra Jourová, řada velvyslanců a dalších hostů.
                                                                                        
Otevírací ceremoniál začal příchodem čtyř průvodů, který připravovaly tisíce lidí přes půl roku. A pokračoval úchvatnou podívanou “namíchanou” z největšího videomappingu u nás, který kombinoval motivy z historie Plzně i současný design, přechodu švýcarského provazochodce Davida Dimitriho po 240 metrů dlouhém laně nad náměstím, akrobacii a tanec na molu uprostřed náměstí, obrovskou loutku, původní hudbu a první zvonění nových zvonů na katedrále. Emotivní představení v závěru přešlo do koncertu Davida Kollera s bandem, kdy na úvod vystoupili Jiří Suchý a Dan Bárta. “Jsem spokojený, spadnul z nás stres. Chtěl bych poděkovat tomu množství lidí, kteří na zahájení pracovali, že jsme vše dotáhli do konce. Zároveň děkuji lidem z města a kraje, kteří nám dali při tvorbě důvěru a nijak nás neomezovali,” hodnotí umělecký šéf Petr Forman.

 
Nadšené ohlasy návštěvníků na otevírací ceremoniál potvrzují například slova jednoho ze zahraničních návštěvníků Jamese Stafforda: “Byla to skvělá podívaná s tancem, hudbou, vizuálním uměním a performancí. Výlet z Londýna do Plzně stál za to. Město Plzeň může být hrdé na zahajovací večer a nemohu se dočkat, až uvidím po celý rok další akce.”
 
&Svýcarský provazochodec a akrobat David Dimitri, který v den slavnostního zahájení Evropského hlavního města kultury otevřel sezonu nového cirkusu v Plzni, od pátku 23. ledna odehraje ve stanu na náměstí Republiky deset večerů svého sólového rodinného představení L´Homme Cirque, ve kterém bravurně spojuje smysl akrobacii, pro gag, napětí a zábavu. Pro tohoto jednapadesátiletého umělce není žádný problém nechat se dobrovolně vystřelit z děla či chodit po tenkém drátu ve velké výšce. 

 
 
Víkendový program se setkal s velkým zájmem médií, do Plzně dorazilo přes 240 domácích i zahraničních novinářů, Česká televize nabídla z Plzně například celé Studio 6, tematické bloky, přímé vstupy a především přenos celého zahajovacího ceremoniálu. Z mobilního studia na náměstí Republiky vysílal také České rozhlas.Během tiskové konference k zahájení projektu byla oficiálně podepsána spolupráce vládní agentury CzechTourism a městské příspěvkové organizace Plzeň – TURISMUS. „Smlouva prohlubuje dosavadní kooperaci a reaguje na vysoký turistický potenciál projektu EHMK. CzechTourism tak oficiálně deklaruje, že se Plzeň jako Evropské hlavní město kultury v roce 2015 stane jedním z hlavních komunikačních témat v rámci marketingových aktivit České republiky jako turistické destinace, a to především v zahraničí. Naší snahou bude pomocí cílené propagace na zahraničních trzích přesvědčit turisty z celého světa o unikátnosti tohoto regionu“ uvedla Monika Palatková, generální ředitelka agentury CzechTourism

.
 
Při té příležitosti byla také představena speciální mince věnovaná projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. „Na minci jsou ztvárněny významné plzeňské atributy – podobizna andělíčka z mřížoví kostela Sv. Bartoloměje v Plzni na náměstí Republiky, kterého obyvatelé po léta vnímají jako nositele štěstí, a zvon, který se stal symbolem celospolečenské podpory při snaze plzeňské diecéze o navrácení zvonů na věž kostela,“ představil Michal Spurný, ředitel firmy Trustworthy s.r.o., která  spolu s městem Plzní a společností Plzeň 2015 o.p.s. mincovní památku vydává. Grafické zpracování pochází z ateliéru Mincovny Kremnica, š. p. a autorem je Roman Lugár. 
Informace a fota: www.plzen2015.cz
 

 
  
21.01.2015 - redakce