Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Červený zápisník a malé Vánoční dobrodružstvíÚvodník: „Nechala jsem ti tu pár nápověd a vodítek. Jestli chceš, otoč stranu. Jestli ne, vrať knihu prosím zpátky do poličky.“ Lily zanechala chvíli před Vánoci červený zápisník plný výzev na poličce svého oblíbeného knihkupectví a čeká, až někdo přijme nabídku ke hře. Ale je Dash ten pravý? Nebo je jejich osudem vzájemně sdílet svoje sny a touhy jen na stránkách deníku, který na střídačku schovávají po celém vánočním New Yorku? Můžou se ve skutečnosti setkat, bude to fungovat? Bude červený zápisník jejich knihou přání? Nebo se k sobě vlastně ani trošku nehodí?

Článek:
Asi nejvíce očekávanou knihou za rok 2014 z nakladatelství Cooboo se stala tato malá a na první pohled nenápadná knížečka. Ale nenechte se zmýlit, uvnitř ní na Vás čeká naprosto nepopsatelně skvělé dobrodružství, ale i příběh krásné mladé lásky. Dash & Lily: Kniha přání totiž naplní úplně všechny Vaše čtenářské choutky, a proto se rozhodně máte nač těšit.
 
Dash najde v knihkupectví či spíše antikvariátu malý červený zápisník a ze samé zvědavosti ho otevře. Čeká tam na něj několik indicií, ale především první chvilka seznámení s Lily, dívkou, o které nikdy neslyšel. Netrvá to vůbec dlouho, a se zápisníkem se setká znovu, ovšem na úplně jiném místě. Spolu s dalšími indiciemi se sice dozvídá další informace o Lily, ale otázkou je, zda-li bude jejich budoucnost vůbec společná. 
 
Dash není typický hlavní hrdina, o tom svědčí i jeho podivuhodné jméno. Sice se někdy v knize jeví jako vyloženě nesympatický a je buď mrzutý, nebo naštvaný, ale má i svou dobrou stránku a především hodné srdce. Lily oproti němu byla až netaktní, a většinou jí záleželo jen a jen na sobě. Není tedy divu, že během čtení jsem si výrazně oblíbila spíše Dashe než Lily, mimo jiné i kvůli tomu, že styl Davida Levithana mi sedl lépe.
 
 

 
Tím se také dostáváme k důležitému stylu psaní. Protože než začnete knihu číst, asi byste měli vědět, že každý autor si vzal na psaní jednu z postav. David Levithan Dashe a Rachel Cohn Lily. Jelikož jsem u Davida Levithana již četla úžasnou knihu Den, co den, bylo mi jasné, že s jeho psaním nebudu mít žádný problém. A také to byla pravda, protože jeho části se četly neuvěřitelně dobře a především tam ještě více vynikala vánoční atmosféra. U Rachel jsem byla trochu nervózní, protože tato kniha byla od ní mou první přečtenou a je faktem, že mi její styl nesedl. Rachel při psaní zapomínala na důležité detaily, často se vracela k nedůležitým věcem a převážná část toho, co napsala, byla přímá řeč.
 
Pointa knihy byla ale skutečně dokonalá. Nejenom, že oba autoři vystihli tu pravou podstatu Vánoc a mladé lásky, ale dodali tomu neobyčejný vtip, šmrnc a skvělé zakončení. Sice kniha nebyla nijak vyloženě šokující, protože už po první stránce jsem tušila, že čtení bude spíše oddechové, ale to jí neubírá nic na tom, jak moc se mi líbila.
 
Ke shrnutí mého názoru na knihu bych ráda jen podotkla, že mě kniha do jisté míry hodně ovlivnila. Četla jsem ji těsně před Vánoci a po jejím přečtení jsem se zkrátka musela usmívat, protože tak krásný konec jsem u knihy už dlouho neviděla. Mimo Lily a stylu psaní Rachel Cohn bych jí ani nic vytknout nemohla, protože čtení byl nesmírný zážitek a určitě bych si ho hned zopakovala. Tuto četbu bych doporučila spíše starším čtenářům s chutí na nějakou oddechovou četbu a především - kdo o ní má zájem, pospěšte si. Protože to nejvhodnější období, kdy ji číst, je právě nyní.
 


David Levithan, Rachel Cohn, Dash & Lily: Kniha Přání
Albatros media (Cooboo), 2014
Foto obálky: Databáze knih
Zdroj obálky: www.do-ucha.cz


26.01.2015 - Milena Nová