Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Bořek Stavitel a jeho kamarádi strojeÚvodník: Britské pohádkové příběhy Bořka Stavitele sledují děti i dospělí na televizních obrazovkách již mnoho let. Postavy Bořka, jeho kamarádky Týny a kamarádů strojů se již zhmotnily do mnoha hraček. Bořkovy obrázky se zase objevují na dětských taškách, sešitech a svačinových krabičkách. Nyní nám nakladatelství Grada představuje novou knihu.

Článek:
Je plná sympatických obrázků Johna Lawsona, na kterých se můžeme blíže seznámit s Bořkovými přátelskými pomocníky, personifikovanými stroji. Každý má své lidské jméno a také typickou povahu. Míchačka Julča je ztřeštěná, jeřáb Lůďa se zase bojí výšek. Autor publikace Derek Smith malým čtenářům jednoduše a krátce líčí, k čemu který stroj na stavbě slouží. Složitost popisu je vhodně přizpůsobena předškolnímu věku čtenářů a rozumně tak doplňuje milé kresby.

Tuto dětskou obrazovou encyklopedii stavebních strojů považuji za velmi povedenou. Její obrázky působí optimisticky a na první pohled působí jednoduše, proto jsou lichotivé oku. Nechybí zde ovšem zajímavé detaily, na které tvůrci upozorňují pomocí popisků. Děti se tak dozvídají o důležitých součástech strojů, mohou se naučit je pojmenovat. V některých částech obrázku je jako přes rentgen vidět i do vnitřku stroje, a tak děti poznávají mechanismus, díky kterému celé zařízení funguje. U každého Bořkova přítele je navíc přidána jedna zajímavost s titulkem: "Víte, že?"

Obsah knihy má stejně jako celý seriál výchovný dopad, obecně učí kladnému vztahu k práci a konkrétně seznamuje s pracovními stroji a jejich využitím na stavbě. Celý text je přitom psán poutavou formou. Přirozeně kniha tématicky upoutá spíše chlapce, díky svému sympatickému vzezření si ji ovšem možná rády prohlédnou i některé dívky. Dostatečně velká písmena zajistí, že si knihu může v pohodě sám přečíst i prvňák.

Originál knihy vyšel poprvé ve Velké Británii v roce 2012, kde také vznikl celý animovaný seriál. České vydání vyšlo v letošním roce v nakladatelství Grada, a tak i naše děti si mohou před spaním zalistovat těmito pěknými ilustracemi.Derek Smith: Bořek Stavitel, průvodce strojovým parkem
Grada Publishing 2015
Foto obálky: grada.cz


31.01.2015 - Renata Šindelářová