Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Méďa a kamarádi: Na hřišti s nimi řádí i vaše dítě!Úvodník: Máme dětem číst pohádky? Určitě! Ale dát našim nejmenším potomkům papírovou knížku do ruky? To podle mnohých udělá jen ten, kdo si neváží věcí. I tady ale existují výjimky. Papírové knížky, které jsou do tlapek jednoletých dětí přímo určené. 

Článek:
Anglofonní svět ji prvně mohl koupit již v roce 2011, a to pod názvem Let´s Go and Play z řady Bizzy Bear. Pát let na to hýbací medvídek dorazil i k nám. Tuhle knížku nemusíte ještě ani otevřít a je jasné, že její silnou stránkou nemusí být text či stavba příběhu, ale fakt, že víc než na výše zmíněné sází na trénink jemné motoriky malých dětí. Vždyť už na obálce je "hýbátko" kterým méďu pohoupete na houpačce! 

Ostatně, textová stránka knížky - a zřejmě je to nutné připsat faktu, že původně nevznikla v češtině - je poněkud kostrbatá a dvakrát nenadchne. Bez ní se ale obejdete. 

Medvídek čeká na kamarády doma, stačí vytáhnout žaluzie a už ho vidíme. Na další stránce si s pomocí dětí kope míčkem, houpe se na hřišti nebo jede s kamarádem zajíčkem na kole. Plus bod tvůrcům patří za to, že motoriku tu děti trénují několika způsoby - prstem věci vytahují nebo jimi otáčejí. Otázkou tak je - funguje to na ty nejmenší?

Na tuhle otázku se dá odpovědět jediným způsobem. Zkusit to. Vzali jsme si proto k ruce tři děti ve věku jednoho až tří let. Roční holčička potřebovala velkou pomoc, aby pochopila, co s knížkou dělat. Houpání nebyl problém, ty nejmladší děti však přehlédnou možnost některé části knížky vysunout, a když jej na tento fakt rodiče upozorní, obvykle se časem snaží tuto část vyrvat. U takhle malých dětí se ale předpokládá, že rodičovský dozor takřka nepolevuje, takže je vše v limitu. Pro tříleté dítě jde o knížku už příliš "dětskou", ale alespoň ihned pochopí všechny funkce. 

Závěr? Na trénink jemné motoriky je tahle knížka skutečně vhodná. Doporučena je od jednoho roku, ale dozor je třeba. Přestože má tlusté stránky na úrovni vrstveného kartonu a počítá s tím, že dostane od dětí zabrat, vy na oplátku musíte počítat s tím, že dětská zvídavost dokáže po čase rozebrat skutečně všechno... Méďa a kamarádi – Na hřišti
Překladatelka: Petruše Klůfová

ISBN: 978-80-253-1873-7
Rozměry v mm: 178x181
Počet stran: 10

Vydalo nakladatelství Fragment

Doporučená cena 159 korun, v e-shopu Fragmentu 135 korun
http://www.fragment.cz/nabidka/pop-naucna-pro-deti-a-mladez/leporela-puzzle/leporela-s-posuvnymi-obrazky/meda-a-kamaradi-na-hristi-s475284192


P.S.: Pokud vám knížka padne do oka, k mání je i její další díl - Méďa a kamarádi na statku. 


15.07.2015 - Michaela Wilhelmová