Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Nebe je všude - ale co když se zatmí?Úvodník: Sedmnáctiletá Lennie je knihomolka, má ráda muziku a svůj klarinet. Žije ve stínu své báječné sestry a tak trochu jí hraje druhé housle. Sedmnáct let se dělí o šaty, myšlenky, radosti i strasti. Ale teď je Bailey mrtvá a Lennie najednou přespává v domě smutku pod zamračenou oblohou. Jako by někdo vypnul nebe...

Článek:
Lennie se navíc do toho všeho zamiluje - poprvé ve svém životě a hned do dvou kluků. Joeho tajemný úsměv trumfne snad už jen jeho hudební talent. Toby patří mezi tiché pohodáře, skejťáky a hlavně Baileyinu velkou lásku. Lennie z toho má pěkně zamotanou hlavu. Jeden z kluků jí pomáhá vymanit se ze smutku, druhý jí do něj naopak uvrhává. Vypsat si duši na každý kus papíru, který se najde, ale pomůže to?
Křehký a dojemný příběh o ztrátě a životě, palčivých pocitech bezmoci a nenávisti i lásce zároveň. Z prvního pohledu kniha Nebe je všude osloví výstižnou obálkou. Skvěle podtrhuje samotný děj v knize. Jakmile přetočíte na první stránku, příběh Vás naprosto pohltí. Čeká na Vás spousta krásných metafor, smutných dopisů, emotivních básní a především skutečné nahlédnutí do duše dívky, která ztratila svou milovanou sestru.
 
Lennie své jméno podědila po slavném zpěvákovi Beatles - Johnu Lennonovi. Ukázková postava toho, jak někdy život může být těžký. Celý jej prožila bez matky i otce, jen se svou sestru, babičkou a strýčkem. Poté, co její sestra zemřela, všechny starosti, které sdílely spolu, zůstaly na Lennie. A právě zde jde i vidět její duševní síla. Vyrovnává se s neobyčejnou ztrátou i nepřízní osudu. Bailey oproti ní mi přišla naprosto rozdílná. Ačkoliv v knize moc zmíněná nebyla - spíše to byly jen krátké úseky, autorka až moc zveličovala její přednosti.
 

 
Samotná kniha je po technické stránce velmi dobře zpracovaná. Autorka ji skvěle rozvrhla tak, že jednotlivé části, myšlenky i vzpomínky, které Lennie prožívala, na sebe perfektně sedí. Kniha se četla téměř sama, což mě velmi mile překvapilo a především - skvěle se do ní dokážete vtáhnout. 
 
Zápletka Nebe je všude mě naprosto rozdrtila a překvapila. Nic tak velkolepého, co autorka přichystala, jsem nečekala. Příběh nikterat sešitý jednotvárně, nudně nebo ohraně. Každou stránku čtení jsem si neuvěřitelně užívala. Autorka využila vše, co se jí nabízelo, a to se na knize obzvlášť podepisuje.
 
Můj názor na Nebe je všude je ze všech stran pozitivní. Kniha uchvátila. Pokud jste milovníky YA literatury nebo jen těmi, co si chtějí přečíst hodně dobrou knihu, dejte této šanci. Skutečně doufám, že se Vám bude líbit, protože mně se doslova vryla do srdce.

Jandy Nelson, Nebe je všude
Albatros media (Cooboo), 2015
Foto obálky: Databáze knih
Zdroj obrázku: www.baudi.cz27.04.2015 - Milena Nová