Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - 6 rad, jak si užít pobyt s dětmi u vody v kliduÚvodník: Léto bez koupání si jistě ani nedovedete představit. Pobyt u vody, zejména s malými dětmi, však mnohdy dá rodičům notně zabrat. Zde je několik rad, jak si pobyt u vody skutečně užít.

Článek: „Prázdniny jsou tu za chviličku. Pokud si to chcete u vody opravdu užít a máte možnost své dítě ještě nyní přihlásit do kurzů plavání, určitě neváhejte. Intenzita prožitků s plavcem či neplavcem je velmi rozdílná,“ říká zkušená matka čtyř dětí Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.
 
1. Řekněte si jmenovitě, kdo děti hlídá
Pokud jste u vody s více rodinami a tím pádem i s více dětmi, vždy si přesně jmenovitě řekněte, kdo z vás děti hlídá. „Ve větším množství dospělých vždy hrozí, že hlídají všichni a zároveň nikdo. I když malým dětem přesně pojmenujete, co smí a co nesmí, může se stát, že domluvu nedodrží. Většinou to není tím, že by byly neposlušné, ale že se v zápalu hry prostě zapomenou. Hlídat u vody předškolní děti celou dobu pobytu ve vodě je nezbytné,“ upozorňuje Štěpánka Štrougalová.
 
2. Nafukovací matračka je zrádná
Děti mají nafukovací matračku rády – podplouvají ji, schovávají se pod ní… Pokud ale nevidíte dětskou hlavičku na hladině, ujistěte se, že jde opravdu o hru a že dítě není schované pod matračkou přeci jenom nepřiměřeně dlouhý časový úsek.
 
3. Naučte děti vždy říct, kam jdou
Je důležité, aby vám dítě oznámilo, že jde na záchod, na houpačku nebo zkrátka a dobře, že jde z vody ven. Zabráníte tím případnému strachu a plašení, pokud ho najednou ztratíte ze zřetele.
 
4. Pozor na skoky z ostrůvků, větví, lodiček…
„Zjistěte si přesně, kde je jaká hloubka a informujte o tom své děti. Pokud si nejste sto procentně jisti, je vždy lepší do vody z loďky jenom slézt nebo určitě skákat po nohách než šipku. I když je skok do neznámé vody součástí metodické řady při výuce plavání, v neznámé vodě ho nedělejte. Vždy bude bezpečnější opatrnější vstup,“ varuje Štěpánka Štrougalová.
 
5. Nejprve osvěžit!
Pokud dítě hraje na břehu nějakou hru, nebo se jen tak vyhřívá, určitě ho naučte, že před samotným vstupem do vody se musí napřed vodou osvěžit. 
 
6. Do vody ano, ale s rodiči
Voda je bezvadná! I pobyt v ní. Ale každé dítě musí vědět, že do vody smí jenom za doprovodu rodičů. „Tuto informaci je dítěti nutné vštěpovat co nejdříve. Je to stejné jako pohyb po chodníku po městě. Tam je to také bezpečné, ale u kraje či u přechodu musí dítě vždy počkat na rodiče,“ uzavírá Štěpánka Štrougalová.


 
Zdroj: Baby Club Juklík, www.juklik.cz
FOTO - www.pixpo.cz


07.06.2015 - redakce