Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Lásky Boženy Němcové v RakovníkuÚvodník: Jak už tomu bývá, i knihy mají své dny. Svůj zrod řádně tvůrci oslaví, požehnají dobrému bytí a vyšlou dílko do světa. Pokud je někdo starostlivým "rodičem", snaží se literární kousek představit světu v co nejlepším světle.
Martina Bittnerová své knihy posílá do světa nejenom samotné, ale provází jejich první kroky i besedami. Jednu takovou jsme navštívili v Rakovníku, kde ji pomohla zorganizovat městská knihovna. Hlavní knižní hvězdou zde byla novinka autorky "Lásky Boženy Němcové".

Článek:

„Božena Němcová je pro mě symbolem ženství, zranitelného

a zraněného, pravdivého ve svých citech a dobrého ve svém srdci.“…

…říká v předmluvě své šesté knihy s názvem Lásky Boženy Němcové Martina Bittnerová. Publikace je vydána rovněž jako připomínka 195. výročí narození slavné autorky Babičky a přibližuje mimořádnou osobnost této spisovatelky prostřednictvím osudů důležitých mužů jejího života.
Básník Václav Bolemír Nebeský se měl stát druhým Máchou, ale tato očekávání nenaplnil. Zapomenutý brněnský vlastenec Jan Helcelet Boženu sice nazýval slezinou, ale i on se nechal na chvíli uhranout její čarovnou krásou. Lékař Vilém Dušan Lambl Němcovou miloval, až na hranici vlastního sebezničení a pro Hanuše Jurenku, pozdějšího starostu v Březnici, byla jednou z mladických lásek, o které nikdy později nemluvil.
 
Setkání se zmiňovanou knihou i autorkou proběhlo 19.5. v 17 hod.
v prostorách útulné dětské knihovny v Rakovníku.
Komorně laděné posezení probíhalo v duchu velkých lásek slavné spisovatelky. Martina Bittnerová načrtávala její vztahy s ohleduplností k oběma "stranám". Bez hodnocení tak častého v historii. S úctou k citům jak významné ženy, tak i k jejím partnerům.
Zabrousila lehce i do místní regionální historie, ač by se většině z nás zdálo, že je to prakticky nemožné. Procházeli jsme společně strastmi i vzlety Boženy Němcové. I přesto, že uplynulo již tak dlouhé období od její smrti, blízká je svými karamboly života i dnešním matkám, manželkám, milenkám a hlavně toužícím bytostem.

 

Martina Bittnerová vytvořila nadějný literární kousek. Ne však grafickým zpracováním knihy, ale přístupem k historickým faktům. Pokud je pravdou z jejího tvrzení, že objektivně zpracovávala jednotlivé informace, pak klobouk dolů. Určité sklouznutí k senzacím nabízí již zvolené téma.

Recenzi na knihu Lásky Boženy Němcové přineseme v následujících dnech opět na našich stránkách.

 


25.05.2015 - Veronika Švarcová