Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Mistrovství ČR ve stepu - Plzeň městem stepu?Úvodník: Dne 6. června 2015 se v Plzeňské hale Lokomotivy uskutečnilo Mistrovství České Republiky Tap Dance, jedna z nejprestižnějších stepových akcí roku 2015. Poprvé se toto mistrovství konalo v Evropském městě kultury Plzni a bylo velice úspěšné. 


Článek:
Vyhlašovatelem byla největší taneční organizace v ČR – Czech Dance Organization (CDO), organizátorem občanské sdružení K.R.O.K. a Step by step studio. Záštitu nad Mistrovstvím ČR ve stepu převzala náměstkyně primátora města Plzně Bc. Eva Herinková


„Stepování, jako zvláštní a nádherná taneční disciplína, prožívá v posledních letech velký rozmach. Do Plzně se sjelo více než 500 tanečníků z 20 tanečních kolektivů zápolit nejen o národní mistrovské tituly, ale také o nominace na mezinárodní soutěže Mistrovství světa a Evropy,“ říká Jiří Paulů, vedoucí soutěže, manažer Legislativy a Dotačních programů CDO.
 
Mistrovství ČR ve stepu se pořádá již od roku 1989. Soutěží se podle soutěžního řádu International Dance Organization (IDO). V předchozích letech se MČR konalo v Praze a Brně, letos poprvé se odehrálo v Plzni. V hale se celý den v bouřlivé atmosféře utkávaly nejlepší české stepové taneční školy, soutěž začínala v brzkých ranních hodinách a protáhla se až do pozdních večerních hodin.

 
Step by step Plzeň

V porotě, která výkony soutěžících hodnotila, usedlo osm špičkových nezávislých odborníků: Jozef Stolárik (Slovensko), Ruben Sanchez (&Spanělsko), Alexander Ostanin (Ukrajina), Carli Jefferson (Velká Británie), Pavel Strouhal (ČR), Zdeněk Pilecký (ČR), Jarka Heissigerová (ČR) a Otto Kočí (ČR).

 

Nakonec se nejúspěšnější taneční školou – s nejvíce tituly, medailovými umístěními i získanými nominacemi stala T&S R+P Brno (viz foto v závěru článku) následovaná TS No Feet, Tap Academy Prague a TS Andrea. Z plzeňských tanečníků se na Mistrovství Evropy, které bude 3. – 4. 7. v Praze, nominovaly na postupových místech dvě skupiny: z pořádajícího Step by step studia Malá skupina Juniorů se skladbou Xin Hay a ze studia Shuffles Formace Adults se skladbou V rytmu funku. Nejmladšímu účastníkovi bylo 6 let a nejstaršímu 70.
 
Podrobné výsledky najdete na http://dcs.czechdance.org/akce-detail-vysledkova-listina.cdo
 
************************************************
 
 Mistrovství ČR ve stepu navázalo na květnový Plzeňský  festival stepu (15. 5. - 17. 5.  2015), konaný u příležitosti  mezinárodního dne  stepu.
 
 V tyto tři dny se do Plzně sjeli stepaři z Polska,   &Svýcarska a  České republiky, aby před plzeňským  publikem předvedli to  nejlepší ze svého repertoáru.  Festival probíhal na dvou místech  současně a to na  venkovním jevišti u Branky a ve vnitřních  prostorech  Měšťanské besedy. Vrcholem pak byl galavečer ve  velkém sále Měšťanské besedy, který byl ukázkou toho  nejlepšího, co nabízí současný step.

 Vystoupili zde mimo jiné: Tap and Jazz Dance Jiřiny  Nowakowské z Varšavy, členové tanečního studia Andrea z Prahy, studia Avalanche z Hradce Králové, domácí Step by step studio z Plzně (viz foto výše), No Feet Company (viz foto výše) a především hvězda současného stepu – několikanásobný mistr světa ve stepu Daniel Borak se svojí skupinou z Winterthuru. Své místo našlo také plzeňské hudební uskupení Burlesque – při dvou skladbách se představilo na 60 účastníků festivalu ve společné choreografii sestavené a nazkoušené našim předním choreografem Tomášem Slavíčkem.


Plzeňský Festival stepu i nynější Mistrovství České Republiky Tap Dance zcela nepochybně přispělo k popularizaci stepu, volnočasové aktivity spojující pohyb a umění v jeden celek. V rámci bohatého programu Evropského hlavního města kultury představují občanům tak trochu jinou a netradiční kulturní akci, která má potenciál stát se každoroční součástí kulturního života města.
Fota: partyplzen.cz, spolekkrok.cz, slevomat.cz, qap.cz 
 
R + P Brno


11.06.2015 - Stanislav Polauf