Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Jako zabít ptáčka pohledem Lenky SrolovéÚvodník:

Kniha, která se chlubí několika vydáními, přičemž to nejnovější pochází z Mladé fronty. Obálka je velmi decentní a povedená. Naznačuje, že se nejedná úplně o novou knihu, protože v originále vyšla v roce 1960 a vystihuje vážnost celého příběhu.Článek:

Jako zabít ptáčka se odehrává ve 30. letech 20. století ve státě Alabama. V malém městečku Maycomb žije Jana Luisa, zvaná Čipera, její bratr Jem a jejich otec Atikus Finch. Matku jim nahrazuje hospodyně Kalpurnie, která se stará hlavně o to, aby měli, co jíst. Sourozenci tráví čas s kamarádem Dillem, chodí k sousedce na koláč a objevují nová zákoutí města.

Jednoho dne je černoch Tom Robinson obviněn ze znásilnění bílé dívky Mayelly Ewell. Obhajovat se ho rozhodl právě Atikus, a i když důkazy nevypovídají o tom, že by byl Tom vinen, soud neproběhne tak jednoznačně. Tady začínají veškeré problémy, které čtenáři vidí z pohledu malé dívky Čipery. Přináší do příběhu dětské myšlenky, upřímnost, jakou děti mají a kniha se tak stává neobyčejnou.

 

Kdybych tu nemusela zůstat, hned bych utekla. Jeme, ta protivná učitelka tvrdí, že mě Atikus učí číst a že toho má nechat -“

Neber si to tak, Čipero,“ utěšoval mě Jem. „Naše učitelka říkala, že slečna Karolína zavádí novej způsob vyučování. Naučila se to na univerzitě. Brzo se to zavede ve všech třídách. Podle toho způsobu se nemusíš učit tolik z knih- třeba jako když se chceš naučit o krávě, tak si ji zajdeš podojit, rozumíš?“

 

Jako zabít ptáčka je psána velmi bohatým a rozmanitým jazykem, který knize přidává na eleganci. V první polovině se čtenáři s postavami a prostředím starobylého městečka seznamují, a tak kniha neubíhá tak rychle. Za to druhá polovina vše nahrazuje. Příběh je velmi čtivý a není jen o dospívání a rasismu v období hospodářské krize, v knize se skrývá mnohem více spletitostí, díky kterým se u čtenáře střídají emoce jak na běžícím páse.

Knihu občas doplňují i poznámky pod čarou. Autorka se postarala o to, aby každý čtenář rozuměl, o jakém státníku, malíři nebo městu se mluví. Nenechá tak nikoho v nevědomosti a člověk si nemusí neznámé osobnosti hledat.

Ihned po vydání zaznamenala kniha Jako zabít ptáčka okamžitý úspěch. Byla oceněna i Pulitzerovou cenou a později se také natočil stejnojmenný film, jenž získal tři Oskary. Román se dostal na seznam knih, který by měl každý člověk přečíst, než zemře. V USA patří dílo mezi povinnou četbu. Podle mého by se takhle napsaný román měl dostat na seznam maturitní četby i v ostatních zemích. Z knihy o přetvářce, morálce či zodpovědnosti by si každý člověk mohl něco odnést nebo dokonce změnit pohled na svět.

 

Harper Lee: Jako zabít ptáčka

Mladá fronta, 2015

269 Kč, 280 stran14.07.2015 - Lenka Srolová