Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Tajemství lidské historie odhalí Atlanský genÚvodník:

Nejednoho z nás bezpochyby již napadlo, že se naše historie nemusela vyvíjet nutně tak, jak nám jí dějepisci předkládají. Přeci jen je zde stále velké množství otazníků, na které se nejspíš nepodaří najít ani odpověď. A právě tyto rozpory nahrávají všemožným konspiračním teoriím. Od mimozemské rasy, která lidstvo na počátku dějin učila, až po bájnou Atlantidu, jenž je nenávratně potopena neznámo kde. V podobném duchu se nese i nejnovější kniha z nakladatelství Argo nadějného amerického autora A. G. Riddla Atlanský gen.

 


Článek:

Tento autor je u nás zatím sice úplně neznámý, ovšem v zahraničí si stihl již vydobýt značné renomé. Svůj debut se rozhodl publikovat nejdříve pouze elektronicky na serveru Amazon, kde si jej záhy našel i velký zástup čtenářů. Vždyť od roku 2013 se jeho trilogie Tajemství původu prodalo více než milion a půl kopií, což je na autora bez velkého jména a marketingu vskutku impozantní číslo. Nyní se do prvního dílu této úspěšné trilogie mohou díky nakladatelství Argo začíst i čeští čtenáři.

Již samotná anotace slibuje strhující techno-thriller odkrývající po tisíce let střežené tajemství lidského vývoje. Už tato jediná větička dokáže nalákat nejednoho milovníka konspiračních teorií a pátrání po dávno ztracených pravdách. Když si navíc pročteme zahraniční recenze a ohlasy čtenářů, záhy zjistíme, že zde máme nového Dana Browna. Nechám již čistě na vás, zda je to dobře nebo špatně. Jisté však je, že Brown se prodává po celém světě jako málo kdo. A nutno říct, že se ani A. G. Riddle nedrží nijak zpátky. Navíc s ohledem na to, že Atlanský gen je jeho prvotinou, máme zde novou vycházející hvězdu žánru.

Zatímco se Dan Brown, či Steve Berry zaobírají ve svých knihách pouze dílčími záhadami v naší historii, Riddle se rozhodl přistoupit ke všemu daleko komplexněji a nahlíží tak až do daleké historie - do doby, kdy lidstvo před 70 000 lety záhadně přežilo své praktické vyhynutí a tím tak nastartovalo novou epochu lidstva, ve které jsme se stali vládci celé planety. Nyní se však objevuje nová hrozba a lidstvo opět stojí nad propastí. Budoucnost celé lidské rasy je v rukou několika málo jedinců a záleží jen na nich, zda lidstvo jak jej známe dnes přežije, nebo budeme čelit opětovnému vyhlazení, které však tentokrát nemusíme přežít.

Aby vše nebylo tak jednoduché, autor se do příběhu rozhodl ještě zamíchat několik tajných organizací, genetičku, která se snaží najít lék na autismus, zhrzeného bojovníka za práva a svobodu lidstva, nacisty, kteří by měli být víc jak 60 let mrtví a ve finále také mimozemskou civilizaci. To je už vskutku slušná porce postav, prostředí a hlavně prostoru pro různé konspirace a zvraty. A zvratů si zde čtenáři skutečně užijí do sytosti.

Jak se již možná někteří dovtípili, hlavními hrdiny v této knize jsou již zmíněná genetička Kate a David, zapřísáhlý bojovník proti terorismu. Muž a žena coby hlavní protagonisté, jsou již tisíckrát osvědčenou šablonou a zde tomu není jinak. Co ovšem trochu zamrzí je fakt, že veškeré postavy jsou víceméně černobílé a takřka od samého začátku víte, kdo je zde ten dobrý a kdo zlý a to i přesto, že se to autor občas snaží trochu celé zamotat a uvést tak čtenáře do nejistoty, kdo na které straně vlastně stojí. Bohužel na tomto případu je krásně vidět autorova nevypsanost. Zkrátka musíme mít na paměti, že se jedná o autorův debut a tak se sem tam nevyhneme některým začátečnickým chybám.

Na druhou stranu se však zdá, že autor si je svých nedostatků docela dobře vědom, jelikož se rozhodl celý příběh sepsat do kratších kapitol, ve kterých střídá akci za akcí. Čtenáři tak mají pocit, že se neustále něco děje, což je samozřejmě autorův záměr. Díky tomu se podařilo zakrýt nejeden nedostatek, který by za normálních okolností byl daleko více patrný. Dost ale nedostatků, Atlanský gen je v globálu velmi povedené dílko, které má šanci zaujmout dlouhý zástup čtenářů. Autor dává svým fanouškům přesně to co chtějí. Akční příběh plný zvratů, napětí, konspirace a šokujících odhalení, vše zabalené do velmi čtivého kabátku, který budete mít problém odložit. Nezbývá tedy než vyčkat co přinese druhý díl této velmi nadějně se tvářící trilogie. Mimochodem, měl by u nakladatelství Argo vyjít v srpnu pod názvem Atlantský mor.
 

********************************************************

A. G. Riddle - Atlantský gen

Originál: The Atlantis gene; 2013; Překlad: Daniela Orlando;
Vydal: Argo; 2015; 440 stran

 


20.07.2015 - Petr Čapek