Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Pod znamením půlměsíceÚvodník:

Nová beletristická kniha Luďka Frýborta "Pod znamením půlměsíce" je velmi pravděpodobnou vizí Evropy za několik desítek let. Kvůli tomuto časovému sepjetí s budoucností se kniha sice řadí do kategorie sci-fi, ve skutečnosti se však jedná o velmi reálnou představu evropského světa, do kterého začíná už dnes pronikat islám. Jak autor zdůrazňuje, v historických převratech vždy udávaly směr radikální menšiny, nikoliv smírné většiny.Článek:

Výpravný román, který se odehrává na území celé Evropy a má několik hlavních postav, napsal Luděk Frýbort svým typickým archaickým jazykem, který celému příběhu dodává úžasný rozměr. Jako by to byla kronika napsaná za sto let, ovšem autorem hovořícím jazykem 19. století. Je to zajímavý protiklad, jehož hloubku velmi rychle pochopíte a vstřebáte.

Jelikož je zároveň Frýbort skvělý vypravěč, který se umí vžít do emocí svých hrdinů, román Pod znamením půlměsíce je velmi čtivou konstrukcí fantazie a reality, která vám nedá spát, dokud ji neshltnete celou. Autor přitom nevyužívá žádných masově návykových prostředků v podobě číhajícího sériového vraha. O své hrdiny se budete bát, ale jinak. Uvědomíte si totiž realitu té hrozby. Pochopíte, že tahle sci-fi možná vlastně ani sci-fi není a po těle vám bude běhat mráz. Bledý půlměsíc vám bude někdy připomínat rudou hvězdu a jindy zase hákový kříž. Pronikavá záře islámského půlměsíce zároveň vytváří i své specifické noční stíny.

Kniha popisuje v několika dějových liniích příběh více postav, které pojí společná touha uniknout islámské nadvládě a také záhadná postava Proutkaře, jež celý příběh sešívá neviditelným stehem. Každá z dějových linií by i jednotlivě byla dobrou knihou, dohromady je to napínavý zážitek plný emocí.

Hltači senzací, neočekávejte žádný druh hysterické xenofobie, tato kniha moudře využívá faktů mnoha sociálních studií, které před podobným osudem Evropany varují. Autor se v každém ohledu snažil nezaujatě popsat představu Evropy, která se kousek po kousku bezbranně vzdává muslimské nadvládě. 

Pod znamením půlměsíce je silný příběh hodný zamyšlení, jehož aktuálnost je čím dál žhavější. Neučí nenávidět, ale přemýšlet. Že kniha čtenáře osloví, dokazuje i fakt, že se velmi krátce po prvním vydání již chystá dotisk.


Frýbort Luděk, Pod znamením půlměsíce
Nakladatelství Marek Belza, 2015
Foto obálky: www.kosmas.cz


Odkaz: Rozhovor s autorem knihy22.08.2015 - Renata Šindelářová