Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Do lavic!Úvodník:

S knihou pro nejmladší čtenáře Do lavic! se prvňáčkům bude chodit do školy určitě o poznání veseleji. Dozví se totiž, že o každou školní třídu pečují skřítci. Autorkou knihy je Zuzana Pospíšilová, ilustrátorem Drahomír Trsťan. Čtení pro prvňáčky vydalo nakladatelství Grada.Článek:

Úkolem školních skřítků schovávajících se mezi lavicemi je především poctivá péče o pořádek ve třídě a také pomoc školákům. Každý skřítek má na starost jednoho žáka, kterému pomáhá s plněním úkolů a také hlídá jeho věci, aby se neztratily. Skřítci v první třídě proto musí být velmi pracovití a ze všech nejzodpovědnější, vždyť právě prvňáčci potřebují nejvíce pomoci.

Vedoucí skřítek první třídy Zoltán má ovšem veliké starosti, protože mu dva skřítkové chybí, má více dětí než skřítků. Nakonec se vše vyřeší, když přijdou na pomoc do první třídy dva skřítci deváťáci: Alda a Pája. Všichni si oddechnou, ale jen na chvíli. Brzy se ukáže, že Alda a Pája jsou pěkní nezbedové a místo aby svým svěřencům pomáhali, naopak jim vyvádějí neplechy. A nejenom jim, dokonce i samotné paní učitelce. Ve třídě zavládne chaos, který vede až k tomu, že první třída dostane na výpomoc další posilu: kocoura. Proč právě kocoura, to ať už si ale děti přečtou samy.

Sedmdesátistránkový příběh s jednoduchým dějem a dostatečně velkými písmeny doplňují milé obrázky pana Trsťana, na nichž čouhá raráškovství skřítkům z očí. Pohodovému vyprávění s klasickou zápletkou bych vyčetla jedinou drobnost: skřítkové se budou dětem občas trochu plést. Určitě by bylo vhodnější použít pro ně jednodušší a více charakteristická jména (např. Chechtálek a Rarášek místo Alda a Pája), která by ani nebylo nutné si pamatovat, protože by jejich vlastnost vyplývala ze samotného jména.

Dětský příběh Do lavic! patří mezi knihy značky BAMBOOK, kterou založilo nakladatelství Grada pro dětské čtenáře. Bambook je pandí kluk, který se stal maskotem dětské literatury a seznamuje děti se čtením a dětskými knížkami vůbec.

Pospíšilová Zuzana: Do lavic!
Ilustrace Drahomír Trsťan
nakladatelství Grada 2015
Foto obálky: grada.cz

 

03.10.2015 - Renata Šindelářová