Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Kráska připravená vražditÚvodník: Ač je v dnešní době všemožných fantasy young adultovek (tedy knih pro dospívající) všude až přespříliš a každá nová je již permanentně brána jako zbytečná a o nic víc produktivní než předchozí, Sarah Maasová se se svým Skleněným trůnem, prvním dílem nové fantasy série, pokusila prorazit a dokázat, že není jen další bezduchou YA autorkou. Podařilo se?

Článek:
Skleněný trůn vypráví příběh osmnáctileté dívky Celeany Sardothien, která se již přes svůj nízký věk dokázala stát tím nejlepším nájemným vrahem na světě. Její práce je vždy precizní a všichni si ji váží pro její nepolapitelnost - tedy až do okamžiku, kdy je chycena a odsouzena k doživotnímu trestu v odporných solných dolech Endovieru. Svoboda se jí však jednou znovu naskytne.
 
Král země Eriley se rozhodne uspořádat turnaj, v němž se proti sobě postaví 24 těch nejlepších vrahů a zlodějů, a ten, který vyhraje, se stane královým bojovníkem a získá tak to nejcennější - svobodu. S vírou, že tento boj na život a na smrt bude pro Celeanu jen procházkou růžovým sadem, tuto poslední šanci přijímá a připravuje se zničit všechny své protivníky. Ti však začnou umírat nikoliv pouze při soubojích, nýbrž i za záhadných - a dosti bizarních - okolností, které dokazují, že to největší zlo se skrývá v nespatřitelných hloubkách.
 
V dnešní době je vskutku těžké zapůsobit skrze fantasy romány, obzvláště, když se v nich stále dokola omílá tolik stejných prvků. I v tomto případě  je hlavní hrdinkou silná, odvážná a velice sebevědomá (snad až arogantní) náctiletá dívka, která ve svém životě musí velice tvrdě bojovat a navíc ráda okusí dílku zakázané lásky. Byť v kontextu celé literární scény je Skleněný trůn nijak nezaomenutelným kouskem, autorka se snažila, aby vynikla alespoň v sekci fantasy YA, kam kniha patří, a lze uznat, že to se povedlo.


Příběh se Sarah snaží ozvláštnit přítomností magie, elfů a lesních víl, samozřejmě i temných sil a ohavných oblud z podsvětí. Když se však přestane věnovat popisům soubojů a tréninků, ač se postupem v knize stávají vzácností, proměňuje hlavní hrdinku v princeznu milující krásné šaty a rozdávající své srdce a úsměvy, byť ze začátku se bavila představami o tom, jak ráda by zrovna někoho stáhla z kůže, a tento do očí bijící kontrast nejen protagonistky nás po celou dobu bude nutit k otázkám, zda si autorka své hrdiny nezačala charakterizovat až postupem a bude v nás tak narůstat pocit příběhové nestability.

I přesto však Skleněný trůn nabízí zajímavý fantasy příběh, v němž sledujeme dívku s velice silnou vůlí a nekončícím úsilím, který, když uvolíme, nás v určitých chvílích bude schopen vtáhnout a leckdy i velmi napnout. Proto nelze knihu hned zavrhnout a každý si musí zjistit sám, jak ho Skleněný trůn, první z plánovaných šesti dílů této série, zaujme. Mystické prvky knihu vylepšující a relativní míra romantiky dělá z tohoto young adult kousku příběh lehce vydařenější, než které nás doprovázely do teď.
 
Skleněný trůn
Autor: Sarah J. Maasová
Originální název: Throne of Glass
Překladatel: Ivana Svobodová
Nakladatelství: CooBoo, 2015
Počet stran: 392
Vazba: brožovaná
 
Více u nakladatelství CooBoo
 


22.10.2015 - Tereza Vítková