Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Piráti na vlnách – TV tip – Anglii zaplavil rock´n´roll…Úvodník: …ne však z oficiálních rozhlasových stanic, ale z pirátských rádií. Statistiky uvádějí, že v době největší slávy britské pop muzik hrála rock´n´roll jen BBC a to jen 45 minut denně. Touhu posluchačů po „jiné“ hudbě náležitě plnily pirátské stanice, které vysílaly i vládou potlačované žánry. První takovou stanicí a vůbec nejoblíbenější bylo tehdy Radio Caroline, vysílající od roku 1964 z paluby lodi kotvící u pobřeží Essexu. 

Článek:Ve filmu ji scénárista a režisér Richard Curtis přejmenoval na Rádio Rock (loď pak na Rock Boat) a vymyslel příběh jednoho takového plavidla a jeho posádky. Jak to tam tehdy chodilo, jak tam provokující excentričtí a mírně praštění dýdžejové žili a co pouštěli do éteru? To brzy pozná mladý neposlušný Carl, jehož po vyhození ze školy sem poslala maminka, aby mu kapitán lodi, jímž je jeho kmotr Quentin, napravil hlavu a přivedl ho k rozumu. Mladík do společnosti brzy úspěšně zapadne…
Richard Curtis je jedním z nejpopulárnějších ostrovních scénáristů a režisérů – připomeňme třeba jeho scénáře k filmům 4 SVATBY A JEDEN POHŘEB či VÁLEČNÝ KŮŇ a jeho Oscarem oceněnou režijní práci - romantickou komedii LÁSKA NEBESKÁ. V anglické televizi proslul též jako tvůrce komediálních seriálů. Jeho svérázný smysl pro humor, často suše anglický i jízlivý, se odráží i v hudební retrokomedii PIRÁTI NA VLNÁCH. V ní se naladil na vlnu vlastního mládí, kdy – jak říká – „jsme po nocích poslouchali pod polštáři úžasnou muziku, která se jinde slyšet nedala, a z obýváku na nás řvali rodiče, ať ten kravál vypneme.“ Je až neuvěřitelné s jakou lehkostí se mu podařilo pirátskou dobu zachytit a představil onu „buřičskou hudbu,“ která dnes zní našim uším tak lahodně a příjemně. Z málokterého filmu dneška máte pocit dokonalé uvolněnosti, málokterý vám přinese nefalšovanou a bezprostřední pohodu a radost.

 Roli Carla svěřil Tomu Sturridgeovi, jeho lásku ztvárnila Gemma Artertonová. Do rolí celého lodního společenství se podařilo Curtisovi získat řadu slavných britsko-amerických hereckých jmen v čele se  zasnulým Philipem Seymourem Hoffmanem (2014) v roli Hraběte. Další jmény jsou třeba Kenneth Branagh, dokonale parodující úřadujícího ministra a nepřítele vysílané hudby Sira Alistaira Dormandyho, či Bill Nighy, Nick Frost, Rhys Ifans či Emma Thompsonová.

Samozřejmostí, která podporuje dokonalost filmu je věrohodná výprava, účesy a kostýmy věrně vystihující atmosféru přelomu let 1966 až 1967. Pro pamětníky bude filmová vzpomínka příjemnou nostalgií nad mládím a pro ty mladší ročníky snad svojí nespoutaností a oslavou svobody připomene, že mládí si vždy dokázalo vybojovat „svoji“ hudbu a že tato hudba jejich tatínků či dědečků může být i pro ně v mnohém zajímavá, podnětná a přitažlivá. Film dokáže vtipně pobavit a oslovit všechny skupiny diváků a rozhodně stojí za to si jej v televizi zapnout. Zaručujeme, že od televize neodejdete…
Fota: magazin.aktualne.cz, mask9.com, letv.com, people.cz
******************************************
PIRÁTI NA VLNÁCH
(The Boat That Rocked)
USA, SRN, Velká Británie, Francie 2009,
režie Richard Curtis,
uvádí Nova Cinema ve středu 9. června od 22,40 hodin

 

04.06.2021 - Stanislav Polauf