Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Historie intimity a sexuÚvodník: Pokud chcete vědět více o "Intimní historii", přečtete si stejnojmennou knihu známého historika Vlastimila Vondrušky. Budete se bavit a vzdělávat zároveň. Vondruška se dle vlastních slov zaměřuje spíše na starší dějiny, takže historie pro něj údajně rokem 1848 končí. Toto osobní zaujetí se projevilo i v této knize, v níž se Vondruška zabývá historií sexu a vším, co s ním souvisí, počínaje obdobím antiky a barokem konče. (Většinou. Pár střípků zde pro srovnání najdete i z novějšího období.)

Článek:
Intimita je každodenní součástí každého člověka, který kdy na této planetě žil, přesto se o ní vždy veřejně nemluvilo, neboť to nebylo morálně přípustné. V nedávných dějinách byla však intimita mnohem mnohem nevkusnější než v dobách dávno minulých. Co se týká přístupu k intimitě, historie se opakuje, přestože nikdy předtím nebylo dosaženo současné plné otevřenosti a také všeobecné znalosti všech souvisejících témat (hygiena, antikoncepce, sex). Obecně byl ale starověk ve všech ohledech přístupnější a přirozenější (zobrazení milostných her i prosté soulože je v antickém umění běžné) než následné období ovlivněné křesťanstvím (tělesný styk mezi mužem a ženou byl ve středověku prohlášen za hřích). 

Ve své knize o intimitě začíná Vlastimi Vondruška historií o čistotě, konkrétně např. zabloudí též ke vzniku mýdla nebo se značně podrobně věnuje historii lázní a srovnání procedur různých národů v různých obdobích. Samostatnou kapitolu pak věnuje kosmetice a líčení a historii parfémů. Zlatý střed knihy tvoří to, na co jsou všichni zvědaví nejvíc: milostné umění, nahota a dále pak související potence a prostituce. Na konec přichází zajímavosti z historie o ústní hygieně, stolování, opilství a velmi intimní část o toaletách. (Lidé ve středověku běžně uklízeli tak, že odpadky vyhazovali před dům. To dělali i s obsahem nočníků.)

Každého z uvedených témat se autor ujal se zodpovědností historika a nadšením spisovatele. Protože má nesporný vypravěčský talent a zároveň třídí své poznatky logicky, jeho kniha "Intimní historie od antiky po baroko" je přehledná a zábavná

V babylonských chrámech a dokonce i texty ve Starém zákoně ukazují, že aktivnějším z obou partnerů při milování bývala žena. K významným atributům ženského erotického chování ve starověku patřila schopnost svádět muže, píše Vlastimil Vondruška a uvolněně nám navozuje atmosféru erotiky ve starověku. 
 
Přiznejme si, že tohle nás na historii vlastně všechny zajímalo vždycky nejvíc: jak to dřív dělaly prostitutky, aby neotěhotněly, jak se v barokních širokých sukních chodilo na záchod, jak se mohli lidé spolu milovat, když se nekoupali... Vondruška se nám snaží právě na takové všetečné otázky odpovědět. Že kniha zaujala nejen mne, ale i spoustu dalších čtenářů, dosvědčuje, že dílo vyšlo již ve dvou vydáních - a to druhé se již doprodává.


Vondruška Vlastimil, Intimní historie od antiky po baroko
Nakladatelství MOBA, 2013, 2. vydání
Zdroj foto: 
http://shop.mobaknihy.cz/knihy/intimni-historie-2-vydani05.12.2015 - Renata Šindelářová