Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Vidořád: Zrodila se knižní hvězdaÚvodník: Pokračování sedmidílné série Kostičas konečně došlo svého pokračování. S tajemným názvem Vidořád uchvátilo mnoho čtenářských nadšenců. Dosáhlo však stejných kvalit jako první díl?
Samantha Sannon
nasadila svoji prvotinou vysokou laťku v kvalitě. Fantasy svět zaplesal, čtenáři s napětím očekávali pokračování, prodejci jásali. Aby ne, zrodila se knižní hvězda.

 Článek:
Ve chvíli, kdy se Samanta Sannon rozhodla napsat svoji první knihu Kostičas, možná ani ona nevěděla, jak masově osloví čtenáře. Hned po vydání její titul obsadil první příčky bestsellerů.
Svět fantasy pojednávající o lidech nadaných zvláštními schopnostmi jako je spoutání duchů nebo možnost útočit a usmrtit někoho vlastní duší, je velice neotřelý. Nerovnováha mezi dvěma světy, lidské duše a éter, narušená hranice mezi těmito rovinami a hlavní hrdinka Paige, to vše v úchvatném tempu.
 
"Příběhy málokdy začínají na začátku. Viděno z širší perspektivy,
jsem se vlastně vynořila na začátku konce tohoto příběhu. Příběh
Refájců a Scionu se ostatně započal skoro dvě stě let před
mým narozením. A lidský život je pro Refájce stejně pomíjivý
jako jediný úder srdce.
Některé revoluce změní svět za pouhý den. Jiné trvají celá
desetiletí či staletí nebo ještě déle a jsou i takové, které nikdy
nevydají plody. Moje revoluce byla dílem okamžiku a jednoho
rozhodnutí. Začala kvetoucím kvítkem v utajeném městě na hranici
dvou světů.
Budete si muset počkat, jak to dopadne.
Vítejte zpátky ve Scionu."

 
Načrtnout samotný příběh knihy je něco nad lidské síly běžného smrtelníka. Vstupujete hlouběji a hlouběji do příběhu i postav samotných. Tam, kde skončil Kostičas věrně převzal pomyslné žezlo Vidořád. Samozřejmě je tu i anotace, která většinou pouze lákavě omotává případného zájemce, než aby úhledně představila nosnou linii vyprávění. Jindy tak zavádějící a matoucí reklamní sdělení knihy je však nyní na místě. Nelze jednoduše vysvětlit někomu, kdo zatím nedržel tuto knižní sérii v ruce, "vo co gou". A ruku na srdce, kdo z nás by snad i chtěl, byť i jenom z části, prozradit nové pokračování z názvem Vidořád?

V prvním díle Samantha Sannon nasadila velice vysokou laťku, zároveň tím ale vystavila i určité nároky na čtenáře. Vcelku náročný text, plno nových informací a komplikované pojetí fantasy světa tu a tam našlo zaryté odpůrce. Ne každému  sedlo spletité vyprávění a milovníky lehkého čtiva počátek Kostičase vyloženě odradil. Nutno dodat, že příznivců se našla ale většina. Svět Scion zvítězil!
Čtenáři je umožněno snít, popustit fantazii, svět magie prostupuje každou stránkou a duchové se stávají součástí celého čtenářského požitku.
 
"Upíraly se na mě desítky očí. Vidoucí, kteří přežili, se k sobě
navzájem choulili. Doufala jsem, že se podařilo nastoupit Julianovi,
který se mnou plánoval spiknutí, ale nebylo po něm ani
vidu ani slechu. Srdce se mi sevřelo. I kdyby on a jeho tlupa
komediantů přežili zbytek noci, do svítání by jim Nashira stejně
podřízla hrdla
."
 
Autorka úděl vypravěče zvládá s přehledem. Děj dokáže namíchat se značnou dávkou napětí. Komplikovanost, tak charakteristická pro první díl, poněkud polevila, tempo nikoliv.
Hlavní hrdinka Paige má nakročeno stát se kultovní postavou. Přesto exituje i určité riziko, že kouzlo celého příběhu časem poleví. Ono sedm dílů je ranec vyprávění a náročný závazek i pro zkušeného spisovatele. Nezbývá než si počkat na další pokračování osudů Paige Mahoney.

Vidořád
Samantha Sannon
překlad: Lenka Kapsová
Host, 2015
 
08.12.2015 - Veronika Švarcová