Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Havanská bouřeÚvodník: A je to tady,vážený čtenáři. Clive Cussler se rozhodl před vánoci zaútočit na čtenářské chutě a dodat nám dobrodružství a napětí do zásoby, aby nám ta zima u krbu v křesle, s knihou v ruce a šálkem dobré kávy, rychleji a hlavně příjemněji utekla. Přichází s dalším příběhem Dirka Pitta s názvem Havanská bouře.

Článek: Už obálka knihy, tak jako ostatně všechny jeho tituly, přímo vyzývá vzít knihu do ruky a stát se součástí dalšího napínavého příběhu, kde se pátrání po historickém artefaktu změní v boj o holý život - jak už to tak u příběhů tohoto autora bývá. Moře a jeho skrytá tajemství asi nikdy nikdo zcela neodhalí. Některé věci pro člověka zůstanou navždy záhadou - a je to možná dobře. Svět, který skrývá neprobádaná místa, je tím nejlepším, co člověk potřebuje. Protože vědět o všem všechno - no nebyla by to příšerná nuda?

Hlavní hrdina, příznivcům Clive Cusslera dobře známý Dirk Pitt, se kterým se již mnozí z vás seznámili v některé z předchozích knih, se tentokrát zaplete do opravdu nebezpečné a život ohrožující hry, která vlastně hrou vůbec není. Při vyšetřování úniku toxických látek do Karibského moře, který by mohl v důsledku ohrozit velkou část Spojených států, se Dirk zaplete do mocenského boje o vládu nad Kubou. Mezitím, co ne vlastní vinou sklouzne do opravdu nebezpečných intrik, jeho děti, námořní kapitán Dirk a oceánografka Summer, pátrají po aztéckém kameni, který by mohl vést k odhalení nedocenitelného historického pokladu. Všeobecně se má však za to, že kámen byl zničen na palubě bitevní lodi Maine roku 1898 v havanském přístavu.

A tak se oba ocitají rovněž na Kubě, kde svádí nerovný boj jejich otec. Dvě roviny příběhu se protínají a splynou v jednu. Všem třem jde brzy o víc, než dopátrat se pravdy o zdánlivě zničeném kameni i o tom, kdo stál za nebezpečným únikem toxických látek do moře. Boj o moc bývá vždy nemilosrdný a krutý a v podstatě v něm nikdo nevyhrává. A ztratit lze pokaždé víc než člověk může získat, ačkoli si to mnozí neuvědomují.

Havanská bouře je knihou mnoha tváří, záleží na tom, z jakého úhlu na ni hledíte. I v zrcadle se člověk pokaždé vidí jinak. Nic není takové, jak to na první pohled vypadá a každá pravda má svůj rub i líc. Záleží na čtenáři, jak si to přebere. Příběh o mnoha podobách moře a mnoha odrazech lásky je jako téměř všechny knihy tohoto autora čtivý, napínavý, překvapivý a Clive Cussler dokazuje, že se mu hned tak nikdo nevyrovná. Kapitoly jsou krátké a úderné. A na konci každé z nich stojíte omráčení, protože... Protože prostě musíte číst dál, jinak byste neusnuli.

Jak to tentokrát dopadne vám neprozradím, protože na to určitě chce každý z vás přijít sám. Pokud ještě nemáte vymyšlený dárek pro své blízké, kteří rádi čtou a mají rádi příběhy s tajemstvím, napětím, bojem na život a na smrt, tato kniha je zcela určitě nezklame. Clive Cussler by neměl chybět v žádné knihovničce milovníků dobrodružných výprav za dávno ztracenými příběhy, které pohltily nánosy času a prachu. Možná se rádi vracíme do minulosti, protože nám má pořád co nabídnout. A nikdy asi nenastane okamžik, aby se mohlo říct, že známe vše, co v sobě čas, moře a člověk ukrývá.

Clive Cussler, Havanská bouře, Albatros Media 2015

31.12.2015 - Radka Zadinová