Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Posvěcené zloÚvodník: Nakladatelství Motto vydalo knihu autorky, kterou jistě nemusím příliš představovat.
Nora Robertsová - nyní jako Nora Roberts - je spisovatelkou, která má na svém kontě více než 200 titulů, a to jak romantické příběhy, tak ty s detektivní zápletkou nebo třeba sérii o Evě Dallasové, kterou napsala pod pseudonymem J. D. Robb. Kniha "Posvěcené zlo", která vychází již ve druhém vydání, patří do druhé kategorie. Jde o příběh z volné série Detektivové z D. C.Článek:
Ačkoli to možná někoho překvapí, jako knihovnice můžu říct, že Noru Robertsovou zdaleka nečtou pouze ženy. I mnoho mužů rádo sáhne do řad jejích románů, a možná právě tento by je mohl zaujmout. Obálce knihy nelze nic vytknout, snad jedině zkrácené jméno autorky, kterou všichni po léta mají v paměti jako Noru Robertsovou a Nora Roberts zní jaksi cize.

Příběh jednoho sériového vraha, který své oběti škrtí kněžským šálem, by možná byl pouze jedním z řady mnoha podobných příběhů. Jenže... To by autorkou nesměla být právě Nora Robertsová, aby příběh neokořenila hned několika zajímavými druhy koření. Na pozadí několika rovin vyprávění se setkáváme s mladou psychiatričkou Tess Courtovou, vnučkou senátora, a ženou, zvyklou vyrůstat v přepychu. Ačkoli by se mohlo zdát, že vždy měla a má vše, nač jen pomyslí, i s ní si osud kdysi krutě pohrál, když jako mladá dívka přišla o rodiče.

Jejím protivníkem se stává detektiv Ben Paris, který pochází ze zcela odlišného prostředí, nikdy nepoznal bohatství a luxus, přesto si žije celkem spokojeně, ač si uvnitř nese nezhojené rány a nevybitou nenávist právě k psychiatrům. Zazlívá jim, že právě oni stojí za tragickou smrtí jeho staršího bratra. Tohle ovšem Tess netuší, když se s ním jednoho dne zcela náhodně potkává na schodech policejního oddělení, kam je povolána, aby pomohla při pátrání po vraždícím knězi.

Jak dopadne spolupráce dvou tak odlišných lidí, kteří k sobě zároveň pociťují náklonnost, jíž se marně brání? Navíc, když vrah si očividně jako další oběť vybral právě Tess?

Aby to čtenáři neměli jednoduché, příběh se postupně zamotává stále víc a víc, protkávají jej nitky z Tessina soukromého života a ze života jejích pacientů, a postupně nám autorka odhaluje i duši vraha, který jakoby volal o pomoc. Na jedné straně vah stojí nesmiřitelný detektiv, který vidí jediné: Zlo, jenž musí být potrestáno. Na druhé straně vah balancuje Tess - myslí si, že vrah je nemocný člověk a jeho činy v podstatě vyjadřují jediné: Volání o pomoc. Do jaké míry může mít člověk pochopení pro ty, kteří se rozhodli jiné zbavovat života? Lze odpustit člověku vraždu, i když motivem je nemocná duše? A jak to vidí rodiny obětí? Smrt za smrt?

Kdo bude soudce? A koho shledá vinným?

Jedinou smutnou jistotou jsou zdá se pouze oběti, které se nacházely ve špatný čas na špatném místě. Náhoda? Osud?

Kdo vede naše kroky a lze čekat smilování tam, kde ani Bůh nemůže pomoci?

Kniha nás zcela určitě donutí přemýšlet o věcech, na které má možná každý z vás jiný názor. Odsoudit je snadné. Ale důležité je mnohdy i pochopit. A neméně důležité je - odpustit. Ale dokážeme to? Co lze odpustit a co už ne? Lidské osudy jsou mnohdy pavučinami - tak křehkými a nepřehlednými. A pokud se pavučina potrhá, málokdy ji dokážeme utkat stejnou. Navždycky už zůstane zjizvená...


Posvěcené zlo,
Nora Roberts, nakladatelství Motto 2016


07.04.2016 - Radka Zadinová