Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Pěstování bylinek



Úvodník:

Zvýšený zájem o přírodní, chemicky neupravené, potraviny v posledních letech se projevuje též zvýšeným zájmem o vlastní pěstování bylinek. Na zahradách a balkónových truhlících čím dál častěji vídáme kromě tradiční pažitky a petrželky také libeček, mátu, meduňku či bazalku, které jsou nejsnadněji dostupné a často je lze koupit i při nějaké akci v supermarketu. Někteří z nás by se však chtěli věnovat pěstování bylinek mnohem aktivněji. A právě pro takové je určena kniha Knižního klubu Velká kniha o bylinkách, jejíž autorkou je Jekka Mc Vicar.



Článek:

Kniha přeložená z anglického originálu New Book of Herbs obsahuje 288 stran a má velký, téměř A4 formát. Jak bývá u Knižního klubu zvykem, je to publikace nádherně pestrobarevná a graficky inspirující. Na žádné ze stran nechybí alespoň jedna, často i více fotografií. Takovou knihou je radost listovat, čtenář nejenže zjišťuje kýžené informace, ale zároveň se i kochá.

Logickému uspořádání knihy se též nedá nic vytknout. V publikaci se velmi dobře orientuje. Protože je kniha určena pro začátečníky pěstování, úvodní kapitoly se věnují založení bylinkové zahrádky, hnojení či množení rostlin, což je naprosto adekvátní a potřebnou částí tohoto typu knihy. V kapitolách nazvaných Kuchyně a Domácnost se čtenář zase může inspirovat k různému využití bylinek při vaření či úklidu. Úmyslně říkám "inspirovat", protože se rozhodně nejedná o komplexní informace, spíš jen pár dobrých tipů.

Nejdůležitější částí knihy začínající na str. 117 je kapitola s názvem 100 oblíbených bylinek. Autorka vybrala zde zmíněnou stovku hlavně podle základního kritéria, že se každá ze zmíněných rostlinek dá pěstovat na zahradě. Dalším měřítkem byla samozřejmě četnost využití vybraných bylin.

Byliny jsou seřazeny abecedně podle latinského názvu, uveden ovšem je samozřejmě též název český. U každé ze stovky rostlin nechybí její popis, výskyt a využití. Podél každého textu se nachází barevně odlišený sloupek, který poskytuje konkrétní, ovšem přesto jen základní údaje o množení, stanovišti, ošetření, sklizni a použití dané byliny.

Osobně se domnívám, že poslední část "použití" by potřebovala mnohem větší prostor. Informace jsou spíše obecné, tedy k léčbě čeho se bylinka používá a v jaké formě (např. odvar z listů na bolesti v krku), chybí však údaje o přesnějším dávkování, doporučená doba užívání. Je to škoda, protože údaje nejen o pěstování, ale též o použití bylinek by tak byly ucelenější. Díky tomu je celá kniha spíše "lepším" atlasem bylinek s jejich návodem na pěstování. Publikace se však nenazývá"Vše o bylinkách", tak to nekritizujme. Začátečníkům to stačí a většina z nás čaje a odvary z bylinek používá pouze jako doplňkovou léčbu, což nakonec i sama autorka v úvodu knihy doporučuje. Nenahrazovat bylinkami klasickou léčbu, ale naopak se poradit s lékařem o doplnění o bylinné přípravky. A jelikož žádným čajem, který se pije jen občas, nic nezkazíte, nemás smysl shazovat úroveň tak pěkné knihy zbytečnou kritikou.


 

Jekka McVicarová, Velká kniha o bylinkách

Knižní klub 2005

www.euromedia.cz

zdroj foto: www.akciceny.cz



25.06.2016 - Renata Šindelářová