Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - RANHOJIČ – TV tip – záblesky poznání v temnotě středověkuÚvodník:  
Výpravná historická freska z doby 11. století mísí poznání, dobrodružství, romantiku i exotiku. Výsledkem je velkofilm plný efektů, který dává nahlédnout na medicínu (či spíše ranhojičství) této doby, kdy náboženský fanatismus nedovoloval rozvoji lékařské vědy.


Článek: Dávné znalosti z antiky byly již zapomenuty a o nových postupech nemohlo být ani řeči. Učení mudrci sice na dvorech panovníků vedli velké učené disputace, ale bez potřebných znalostí a zejména zkušeností. Mezi prostým lidem museli praxi vykonávat lidé bez vzdělání – ranhojiči – nebo též lazebníci, mastičkáři či bradýři. Léčba stylem pokus omyl byla zcela běžná i  když se občas léčba povedla nebo si příroda pomohla sama.
 
Tento svět začal v roce 1982 popisovat americký spisovatel Noah Gordon. Jeho kniha  RANHOJIČ se v druhé polovině osmdesátých let stala světovým bestsellerem a dala vzniknout celé úspěšné historicko-lékařské trilogii „Dynastie Coleových“. V dalších letech vyšly i knihy &SAMAN a LÉKAŘKA. Všechny se s velkým úspěchem prodávají i u nás.
Film režiséra Philippa Stölzla (vzpomeňme jeho vynikajícího horolezeckého NORDWANDU) rozvíjí základní příběh knihy. Poznáme mladíka Roba Coleho (Tom Payne), který jako sirototek byl po smrti matky oddělen od svých sourozenců a svěřen do péče putovnímu lazaretu. Zde se ho ujal jeden z ranhojičů (Stellan Skarsg?rd ) a učinil z něj svého učedníka. Mladík přitom objeví své nezvyklé nadání – pouhým dotekem dokáže určit, zda dotyčný brzy zemře či se uzdraví. Mistr spolu s učněm se toulají středověkou krajinou mezi chudými lidmi a otrhanými sirotkami a „léčení“ spočívá především trhání zubů a okázalém šarlatánství.
S tím se však mladý muž dychtivý poznání nehodlá spokojit. Když se doslechne o legendárním lékaři Avicennovi (Ben Kingsley) rozhodne se pro dalekou cestu přes Konstantinopolis do exotické Persie. Cesta je to pekelná – a její filmové zobrazení přinese vše, co velkofilm má mít: karavany, velbloudy, divoké hordy, žíznivé bloudění pouští, ale také exotiku měst a nádheru paláců. Dojde pochopitelně také na romantickou lásku. Aby mohl do školy nastoupit musí mladík před Ibn Sinou (Avicennou) zatajit své křesťanství. Sám si odvážně udělá břízku a prohlásí se židem. Jenže to není to poslední – znovu a znovu riskuje mladý Rob Cole téměř vše, aby ukojil svoji touhu po poznání a aby se mohl stát skutečným lékařem. Ale i nad svobodomyslným Orientem se začínají stahovat mračna náboženského radikalismu...
Přestože velkofilmy přinášejí především velkolepou podívanou a dobrodružný příběh, filmPhiippa Stölzla se pokouší i o objektivní pohled na lékařskou vědu tehdejší doby. Ukazuje, jak dobové předsudky a hlavně víra, omezují lidské snažení a schopnosti. Poznáte, za jakou cenu museli lékaři své znalosti získávat – třeba i za cenu obvinění z čarodějnictví. Jen se podivíte, pro bohatství uložené v objemné knize Noaha Gordona nebylo možno využít na televizní seriál (nedá se nevzpomenout na slovenskou ságu LÉKAŘ UMÍRAJÍCÍHO ČASU věnovanou Jánu Jeseniovi.)
Foto: bontonfilm.cz, movietown.org
**********************************
RANHOJIČ
(Der Medicus, The Physician)
Německo 2013, režie Philipp Stölzl
uvádí ČT2 v pátek 23. prosince od 20,00 hodin
16.12.2016 - Stanislav Polauf