Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Čtení pro prvňáčkyÚvodník: Dětská psycholožka Zuzana Pospíšilová je autorkou několika desítek knih pro děti. V současné chvíli se na pultech objevil nový příběh ze školních lavic určených pro prvňáčky. Jmenuje se "Nezralá, Hruška, k tabuli!" a vydalo ho nakladatelství Grada Publishing ve známé edici knih pro děti Bambook.

Článek:
Již tradičně se četba pro prvňáčky týká právě prvních školních zkušeností. Pro tyto děti je to tak výrazná změna v jejich životě, že je velmi důležité, aby ji přijaly a vyrovnaly se s ní. Často to může ovlivnit mnoho budoucích záležitostí, jejich sebedůvěru a vztah k povinnostem obecně. I v tomto příběhu pro prvňáky se tedy vše točí právě kolem školy.

Linda s Honzou se znají již z dřívějška. Navštěvovali stejnou školku, ale kamarádit se spolu začnou až první školní den. Právě protože se znají, sednou si spolu do lavice a od té chvíle spolu prožívají všechny hezké i ošklivé chvíle. Ano, bohužel bude i pár ošklivých.

Paní učitelka je na děti velice hodná a umí jim vše dobře vysvětlit, takže zpočátku vypadá pobyt ve školní lavici jako idylka. Bohužel paní učitelka onemocní a třída dostane náhradnici, která křehké dětské duši příliš dobře nerozumí. Dokonce se dětem úmyslně posmívá. Zprvu nadšení prvňáčci si okamžitě začnou školu ošklivit.

Naštěstí Honza přijde s plánem na obranu, který se nakonec díky zásahu Lindina šikovného a chápavého křečka zvrtne v úplnou nápravu situace. Ochraptělá paní učitelka se nakonec uzdraví a děti se opět mohou začít do školy těšit.

Jednoduchý příběh o sedmdesáti stránkách s několika řádky psanými velkým písmem doplňují barevné ilustrace Drahomíra Trsťana. Typické pro postavy tohoto malíře jsou legrační mírně vypouklá kukadla, působící trochu jako ping-pongové míčky. Spojení dvojice Pospíšilová-Trsťan již v minulosti proběhlo a podle všeho funguje dobře.

 

Nezralá, Hruška, k tabuli!
Pospíšilová Zuzana
Grada Publishing 2017
Foto obálky: kosmas.cz

04.03.2017 - Renata Šindelářová