Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Z Čech na Moravu s básnířkou Karlou Erbovou



Úvodník: Básnířka-laureátka Ceny Jana Zahradníčka (2001) i mnoha dalších ocenění Karla Erbová (*1933 v Plzni) vydala před několika lety v Tišnově ne snad vzpomínky, avšak vzpomínku ano. Vzpomínku na čtyřicet let v její duši vpletený výlet s kamarádkou, na prostou „cestu tam a zase zpátky“, pouť z Plzně na Moravu a z Moravy nazpět do Plzně.

Článek: Jaký měl výlet smysl? Jaké asi mívají výlety smysl? Navzdory titulu knihy jím je cesta sama a jako taková, respektive pak vzájemné její sdílení. Jsou tu dvě ženy a ty se různě vymezují vůči kraji, lidu, vůči dopravním prostředkům a vždy i jedna vůči té druhé. To vše, pravda, vnímáno jen čidly alter ega Karly Erbové. Až osudově vnímavými. Bylo by přitom možné pojmenovat dílo i jinak, řekl bych, anebo mu raději přiznat následující strohý podtitul.

Krajina, lidé, kamarádka.

Není to přitom jen emotivní cestopis, ale v pravidelných intervalech jsme konfrontováni s faktografií, a to prostřednictvím jakýchsi poetických shluků informací. Knihu sebeméně nezatěžují. Je to zvláštní, ale ne tolik, a bude to i tím, že jsou nutně praktickou složkou jinak ryze citového přístupu k CESTĚ a staly se zde charakteristickým doplňkem a příznakem typicky praktického ženského vidění. - A tyhle zprávy „jako od novinářky“ jsou tedy úplně konkrétní sekvence jinak spíš lyrického deníku a snad i určitou sublimací nefyzického vztahu cestovatelek. Ta fakta by snad šlo nazvat i Zvídavým dítětem jednoho putování.

Erbová zmiňuje Miroslava Ivanova a výlet se vskutku místy podobá některým jeho badatelským výpravám, tak například té ze začátku knihy Martova pole. I u Erbové registrujeme silnou touhu po poznání a potřebu systematizovat.

Snad ještě víc však Putování za sokolníkem připomíná kouzelná díla Jana Čáky a hlavně jeho Cestu na severovýchod (1971), pozapomenutý dnes cestopis, který vyrašil z jednoho klukovského deníku. I Čákovi poutníci prokládali kdysi své líčení poutě z &Sumavy do Krkonoš faktografií a také jeho hrdinové se ve finále dotkli problému ponorkové nemoci a dočasného rozkolu.

Nikoli první prózu ryzí básnířky Karly Erbové vydalo nakladatelství Sursum s finanční podporou Michala &Saňáka a je uzavřena těmito verši:

ZA JANU KAR
 
a raděj bez řečí
S perličkou smíchu z dob
kdy bývali jsme bujní
 
Za dveřmi její utoulané boty
čekají na někoho z nás
Jakož i zeď
            s níž nevíme si rady
 
Je z našich stínů
A nelze ji už zbořit

***
Karla Erbová: Putování za sokolníkem. Ilustrace Libor Balák. Sursum. Tišnov 2013. 156 stran. ISBN 978-80-7523-254-2


12.04.2017 - Ivo Fencl