Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Co zažila Soňa Vlachová a jiné příběhy z války



Úvodník: Historik, výtvarník a publicista Stanislav Bukovský (*1944 v Plzni) vydal roku 2016 pozoruhodnou publikaci Příběhy z války: hutně zpracovaná fakta i tolik let po válce zaujmou. A nejen zaujmou... &Sokují.
&Sokuje tu, myslím, především druhá část publikace Vrátila se z pekla, která je vzpomínkami Soni Vlachové (*1929 na Podkarpatské Rusi), jíž bylo teprve šestnáct let, když byla osvobozena z koncentračního tábora a která dnes žije sama v rodinném domku v Mirošově u Rokycan.

Článek: Události, které Soňa Vlachová zažila již na prahu mládí, sice zaznamenala osobně (na víc než na sto stránkách), děsu a katarzi knihy však nakonec stačilo stran sedmadvacet. A jistě, jako vždycky se objeví čtenáři, kteří si pomyslí: „Ale ne, tohle už si přidala, to přece nejde, není to možné."
Nezazlívám jim to. Proč? V lidské povaze už je tato tendence: NEVĚŘIT nejhoršímu. Stejně jako tendence to nejhorší druhým provádět, pokud k tomu společnost vytvoří šanci. Což se za války přihodilo.
Stanislav Bukovský uvádí Sonino vyprávění zcela adekvátně detailem děsivého obrazu Brueghelova i slovy, která Dante umístit nad brány pekelné. A dodá: „Je to docela jiné čtení, než to, jež lze bez předchozích prožitků a bez naslouchání lidem, co něco prožili, sepsat někde v přívětivé kavárně.“ Po přečtení těch syrových stran mu v podstatě dávám za pravdu.
Příběhu Soni Vlachové navíc předchází vlastní „Příběhy z války“ aneb kratší už zpracování osudů dalších dvou žen (Jolany Beldové a Jarmily Bohuňkové) a deseti mužů: Jaroslava Fremla, Vojtěcha &Spety, Emanuela Fryče, Jiřího Fryče, Františka Trčky, Jiřího Bartoše, Petra Rusína, Rudolfa Maxy, Ladislava &Silhana a Josefa Pioreckého (1910-2011). Ten vystudoval filosofii na Univerzitě Karlově a teologii na Husově teologické fakultě, byl vysvěcen na kněze a náboženství učil na Masarykově škole v Hradci. Za války byl Piorecký členem skupiny Obrana národa a stýkal se i s členy Revolučního národního výboru. Byl zatčen gestapem a vyslýchán, ale nepodařilo se jej usvědčit. - Zapojil se i do Květnového povstání a pomáhal pak při hledání německých zajatců. Od roku 1953 pracoval v tzv. Mírové radě Národní fronty. Byl zručným portrétistou a jako důchodce si otevřel v Blatenské ulici Plzni soukromou Galerii U Páva; jeho osudy jsou tedy, řekl bych, naopak příkladem těch méně drastických.
Kniha je doplněna fotografiemi.

Stanislav Bukovský: Příběhy z války.
Vydal Stanislav Bukovský za podpory statutárního města Plzně. Příběhy zpracoval, upravil i doplnil (anebo je vypráví) Stanislav Bukovský. Grafická úprava Stanislav Bukovský a Helena Vendová. Plzeň 2016. 96 stran



08.06.2017 - Ivo Fencl