Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Dva letošní sci-fi trhákyÚvodník: Komerční Valerian a město tisíců planet a nezávislé pokračování kultovního snímku Blade Runner (Ridley Scott, r. 1982, na snímku) Blade Runner 2049 spolu o prvenství zřejmě zápolit nebudou, přesto oba přinesou divákům nespočet zážitků.

Každý z filmů spadá do jiné kategorie. Zatímco Valerián je spíše dobrodružnou zábavou, Blade Runner je snímek psychologicky mnohem náročnější a jistě se rychle dostane mezi divácky nejoblíbenější filmy.

Článek:


Valerian a město tisíců planet
 

Hrají: Dane DeHaan, Cara Delevingne, Elizabeth Debicki, Clive Owen, Ethan Hawke a další

Režie: Luc Besson (též Pátý element)

Obsah: děj se odehrává ve 28. století, ve kterém na 
intergalaktické stanici Alfa žijí tisíce různých forem života. Vládní agenti Valerian a Laureline mají za úkol co nejrychleji zlikvidovat neviditelnou hrozbu rostoucí přímo uprostřed Alfy. Akční snímek s humornými prvky a především s obrovksou fantazií, která uchvátí a zaujme, řeší klasický agentský příběh plný akce. Velmi nádherně zpracovaný film a jediné, co snímku trochu ubírá, jen to podbízivé "americké pojetí", ve kterém se všechno tak zbytečně přehání.

Mé hodnocení: prima zábava od začátku do konce.


Hodnocení na ČSFD: 68 % (může se změnit)

 
Blade Runner 2049
 Hrají: Ryan Gosling, Harrison Ford, Sylvia Hoecks, Ana de Armas, Robin Wright a další

Režie: Denis Villeneuve (též Příchozí)

Obsah: Blade Runner je společnost pátrající po starých replikantech, kteří se vymkli kontrole, a to za účelem jejich likvidace. Děj lehce navazuje na první film z roku 1982, ovšem i pro ty, co neviděli, je vše důležité řečeno. Ve světě lidí a replikantů, jimž jsou uměle implantovány vzpomínky, není snadné se vyznat. Kdo je skutečný člověk a kdo pouhý replikant? Snímek nutí k zamyšlení a probouzí mnoho filozofických otázek. Hlavním hrdinou snímku je detektiv K, pracující pro Blade Runner. Budoucí vizi světa nám režisér představuje pomocí špinavého města Los Angeles, plného smogu a temnoty, ve kterém na nás všude vyskakují trojrozměrné reklamy. Technika je neuvěřitelně vyspělá, ovšem současní obyvatelé neviděli živý strom. Nádherná hudba a výborná forma zpracování, při které se nám odhaluje přesně to, co má, abychom nebyli připraveni o překvapení. 


Mé hodnocení: snímek vám nechá na duši stopu.

Hodnocení na ČSFD: 84 % (může se změnit)


Pro zajímavost: původní Blad Runner s Harrisonem Fordem v hlavní roli je 117. nejoblíbenějším filmem se 78 %.

 14.10.2017 - Renata Šindelářová