Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Rok ve SvatojánuÚvodník: Eva Francová patří na českém knižním trhu ke stálicím. Její Svatojánské kuchařky patří mezi nejoblíbenější svého druhu posledních několika málo let.
K literárním počinům přibyl blog autorky, kde se však nesetkáte jenom s pochutinami, ale i s filosofií majitelky těchto stránek.
Její návraty ke kořenům člověka, pradávným znalostem v soužití s přírodou, nyní zpracovala do své poslední knihy s názvem ROK VE SVATOJÁNU. Graficky poutavě "zabalená" kniha nese podtitul "o zahradě, bylinách, rituálech a dobrém jídle". Jak dostála svému názvu se dozvíte v následujícím článku.Článek:
Eva Francová, jak již bylo řečeno, patří k oblíbeným autorkám. Během své spisovatelské dráhy si získala plno věrných čtenářů. Její počátky jsou "dlážděny" velice hezkými kuchařkami. Knižní trh poslední dobou zasáhla modní vlna a lačnost po receptech, přesto je většina vzdálená nějaké literární kvalitě. Kuchařky se Svatojánu vdechly nové kouzlo tomuto žánru. S úlevou člověk otevřel knižní trilogii zmíněné autorky. 

Sama za sebe mohu říci, že velkou část receptů stále používám. A nekriticky dodávám, jak hezké je listovat i bez vaření samotnými knihami. Ona totiž autorka nejenom představila plno nových nebo znovu nalezených receptů, ale knihu i vyzdobila s láskou. Z každých stran dýchala poctivost práce, promyšlenost i barevná souhra lahodící oku.


Netrpělivě jsem tak očekávala další literární perličku od Evy Francové, a to Rok ve Svatojánu - o zahradě, bylinách, rituálech a dobrém jídle. Již autorčiny fb stránky předznamenávaly, že se bude jednat o něco malinko "jiného".
 
Víra v sílu přírody a vědomosti předků  byla cítit v komunikaci se "svými" čtenáři již během příprav knihy. Oblíbený blog autorky, opětovné vydávání lunárního kalendáře, vstupy na fb stránkách, to vše předznamenávalo příchod mimořádné tiskoviny. A tak se i stalo. Rok ve Svatojánu je plný rad, tradic, receptů, ale hlavně snahy o předání co nejširšího vědění spojeného s přírodou a pokorou k ní samotné
 
Je příjemné zjistit, že přes veškeré hlouposti posledních několika let, dokáže česká veřejnost přijmout knihu s velkým potencionálem. Nejenom pisatelským, ale nutno pochválit i grafické zpracování knihy. Velice příjemně tak doprovází celý text. Poklonu všem, kteří se na vydání knihy Rok ve Svatojánu podíleli. Není vůbec jednoduché dnes kvalitu prosadit, natož zafinancovat. Jasným důkazem však zůstává, že kde je vidět poctivé řemeslo a láska k tomu, co tvoříte, zrodí se něco mimořádného. A tím tato kniha bezesporu je. 


Rok ve Svatojánu - o zahradě, bylinách, rituálech a dobrém jídle
Eva Francová
Motto, 2017

 

 


07.11.2017 - Veronika Švarcová