Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Joan Miró –pozvánka na mimořádnou výstavu umělcových mistrovských dělÚvodník: Naprosto nezaměnitelné - tak je možné charakterizovat umění Španěla Joana Miró. Barevnost jeho obrazů a  neobyčejná výmluvnost forem z něj udělaly jednoho z nejpopulárnějších umělců 20. století. Galerie Kuns(t)räume v Bayerisch Eisenstein poskytuje náhled do jeho grafické tvorby a zavádí návštěvníka do umělcova pestrého a temperamentního světa.


Článek:

Nenabídnout tuto informaci našim čtenářům by bylo trestuhodné. Zvláště, když výstavu jeho děl můžete bez problémů navštívit a do bavorské Železné Rudy vás pohodlně doveze vlak.  Výstava je otevřena od 17. prosince 2017 do 15. dubna 2018.Joan Miró (1893 - 1983) byl, co se týče umění, univerzální génius. Jeho tvořivost sahala od malířství, přes sochařství až po tvorbu keramiky a koberců. Zálibu vyvinul pro grafické techniky. Litografie u něho zaujala v padesátých letech minulého století přední místo. Tato metoda mu umožňovala ponechat své spontánnosti  a intuici volný běh.
Miróva řeč obrazů s abstraktními a geometrickými tvary, stylizovanými ztvárněními zvířat a lidí, tak jako s neustále se objevujícími nebeskými tělesy a intenzivními barvami je jedinečná. Obrazy ponechávají pozorovateli vždy prostor pro vlastní interpretaci a činí z výstavy objevitelskou cestu plnou fantazie.

Galerie Kuns(t)räume a zapůjčitel Ralf Denzer věnují větší část výtěžku z výstavy projektu „Congohound“ Švýcarky Dr. Marlene Zähnerové v národním parku Virunga v Kongu. Národní park v Demokratické republice Kongo je domovem několika na světě vzácných druhů zvířat, jako vymřením ohrožených horských goril. 
 

Pár slov o galerii:

Galerie umění „Kuns(t)räume ...grenzenlos
 byla otevřena v červenci roku 2013 v historické budově bývalé pošty v Bayerisch Eisenstein. Na více než 700 m² tato galerie, poblíž hraničního nádraží, představuje uměleckou tvorbu v regionu mezi Dunajem a Vltavou. Současné umění se zde prolíná s tvorbou dřívějších generací. Nabídku galerie doplňuje filmová projekce a obchod se suvenýry. V obchodě se suvenýry naleznete výrobky z dílen regionálních řemeslníků, zajímavé předměty ze skla nebo ze dřeva, a to jak v tradičním, tak i v moderním provedení.


Bahnhofstraße 52 • 94252 Bayerisch Eisenstein, SRN 
tel. +49 9925 18297-52 • fax +49 9925 18297-53, 
galerie@kunstraeume-grenzenlos.dewww.kunstraeume-grenzenlos.de/cz 
otevřeno st-ne 10:30 – 17:00 hod.

Obrazy: Modrá hvězda (1972), , Kompozice II (1974)

Zdroj:  Veronika Edel, ARBERLAND REGio GmbH,  pobočka Plzeň 

 11.01.2018 - Stanislav Polauf