Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Horal(ka)Úvodník: Nová kniha spisovatelky Danky &Sárkové, kterou vydala krátce před Vánocemi, zaujme nejen názvem, ale i obálkou. Horal(ka) přináší příběh ženy krátce po čtyřicítce, které vylétnou děti z hnízda a ona se najednou ocitne uprostřed všeho dění sama. Snad každá žena si tímhle obdobím musí projít, některá to zvládá s noblesou, některá hůř, a někdo se s tím nevyrovná nikdy.

Článek:
Roky, které my ženy trávíme staráním se o děti a o manžela, nás jednoduše - ať chceme či ne - poznamenají. Zdá se nám, že bez toho neustálého cvrkotu, vaření, praní, uklízení a okřikování svých ratolestí neumíme žít. Že svět se nám sesype k nohám, když najednou stojíme uprostřed bytu samy a nemáme nikoho, kdo by naslouchal, kdo by tam prostě jen byl...

Lenka, hrdinka Horal(ky), má dobře placenou práci, je zvyklá se elegantně oblékat, trávit čas v kavárnách s kamarádkami, chodit na výstavy, do kina, do divadla.. Prostě žít životem městské paničky se všemi jeho slunnými stránkami. Až jednou... Jednou si uvědomí, že kamarádky nezaplní samotu, která na ni padá čím dál víc, že s ní nemohou trávit veškerý volný čas, že kamarádky jí nikdy nemohou nahradit to, co jí chybí.

Kniha, kterou spisovatelka Danka &Sárková napsala, nám předkládá několik možností, jak se s touhle situací vyrovnat. Může se z vás stát zatrpklá žena plná zášti, která se víc a víc uzavírá do sebe, utápí se v sebelítosti a vzpomínkách, nebo žena, která svůj osud vezme do vlastních rukou. Což je přesně případ Lenky, která se rozhodne to nevzdat a seznámí se se zajímavým mužem, jenž má pouze jedinou vadu: Žije na samotě v Krkonoších.

Kdybyste byli na jejím místě, co uděláte? Vzdáte se svého dosavadního života, kde vám vlastně nic neschází (až na toho chlapa) nebo prostě zavřete oči a skočíte?

Kdo touží po oddechovém příběhu, který pobaví a ukáže vám možnosti, jak lze prožít život a neuvíznout v pavučině minulosti, kterou nelze vrátit, je tahle kniha přesně pro něj. O tom, že život se nemá vzdávat, že se má prostě jen žít. Ne vždy tak, jak jsme si přáli, ale ony všechny cesty někam vedou. Třeba do Krkonoš...

Horal(ka), Danka &Sárková
AMI Publishing Brno 2017

06.02.2018 - Radka Zadinová